Изследвания при проблеми с червата
Недобрата работа на червата може да причини дискомфорт или да ни постави в неудобна ситуация – от подуване, болки и тежест до къркорене и газове, които не остават незабелязани от околните. Да се открият причините се оказва нелека задача. Средната дължина на тънките черва е около 7 метра, те са силно нагънати, a диаметърът им е едва 3 см. Труднодостъпен орган за провеждане на ендоскопско изследване. Затова набор от показатели, получени чрез лабораторни изследвания на изпражненията или кръвта, могат да определят причината за проблемите с червата.
В този материал сме споделили основната информация за видовете изследвания, които могат да индикират проблем както при тънките, така и в дебелото черво. Каква информация ни дават тези анализи, кога са задължителни, кога да се изследваме, колко струва, както отговори на още други въпроси ще откриете в следващите редове.
Кои са основните изследвания при проблеми с червата?
Сведения за текущото състояние на храносмилателния тракт можем да получим като изследваме изпражненията (фецес) или кръвта на пациента. Във фецеса можем да открием паразити, необичайна бактериална активност, гъбички, специфични антигени или протеини. Кръвните проби дават сведения за протичащ възпалителен процес или туморни образувания.
Най-честите причинители за нарушения в работата на червата са бактериите и паразитите. Дали състоянието на чревната микрофлора е нормално, дали не сте се заразили с някой упорит паразит – това са първите изследвания, които препоръчваме да направите.
Ако Ви измъчва диария, тогава е възможно да сте хванали вирус. Ентеровирусът е познат още като “летен грип”. Изследването установява антигени на вируса във фекалната проба. Комплексната имунодиагностика открива едновременно ротавируси и аденовируси тестовия материал. Токсините, които произвежда бактерията Clostridium difficile водят до измиране на клетки, а оттам и до възпалителни процеси в червата. Тестът определя наличието на токсини А и В във фецеса.
Повишените нива на левкоцити и на протеина калпротектин сочат за текущо възпалително заболяване на червата. Кръвна проба и количествен анализ на калпротектин потвърждават или отричат диагнозата.
Четвъртата група заболявания, която се характеризира с проблеми с червата са канцерогенните. Ракът на дебелото черво заема челните места по честота и смъртност. Наред с колоноскопията, изследването на фецес за пируват киназа и на кръвен серум за маркера CEA служат за диагностициране. 70% от диагностицираните с рак на панкреаса пациенти имат повишени нива на маркер 19-9 в кръвната им проба.
Какво е значението на изследванията при проблеми с червата?
Чревната флора е комбинация от полезни и условно-патогенни микроорганизми. Тяхната функция е смилането на храната, производството на витамини, стимулиране на имунитета, потискане на растежа на патогенни бактерии и укрепване на стената на дебелото черво. Когато този баланс се наруши, условно-патогенните бактерии могат да предизвикат остри чревни инфекции. Затова е важно да следим състоянието на чревната флора като се изследваме периодично за бактерии и гъбички.
Чревните паразити и някои бактерии, сред които Escherichia coli, Salmonella, Shigella и други се разпространяват при недобра хигиена. Затова тези изследвания са задължителни при прием в детска ясла или градина, както и при оформяне на здравна книжка за работа с хранителни продукти в магазини или ресторанти.
Методът на изследването за калпротектин позволява да се разграничи група възпалителни заболявания от синдрома на раздразненото черво, при което няма възпаление на лигавицата.
Освен като индикатори за карцином, туморните маркери могат да се повишат при възпалителни заболявания на червата като болестта на Крон и улцерозен колит.
Кога се препоръчва да се извършат изследвания на червата?
Изследванията на червата са наложителни при следните състояния:
- симптоми на лошо храносмилане: подуване на корема, прекомерно образуване на газове, коремна болка;
- склонност към запек или диария;
- диария, причинена от прием на антибиотици;
- кръв, слуз в изпражненията;
- сърбеж или дискомфорт около ануса;
- зачервяване на кожата около ануса или перинеума, особено след изхождане.
Цени на изследванията за черва в Бургас
Изследванe | ЦЕНА |
---|---|
Изследване за чревни паразити | 15 лв. |
Изследване за бактерии в червата (еднoкратно) | 15 лв. |
Изследване за бактерии в червата (трикратно) | 46 лв. |
Перианален отпечатък за острици | 9 лв. |
Ентеровирус антиген (Enterovirus Ag) | 25 лв. |
Ротавируси и Аденовируси | 20 лв. |
Clostridium Difficile токсин А и В | 28 лв. |
Кръвна картина | 9 лв. |
Тест за окултни кръвоизливи | 10 лв. |
Калпротектин количествен | 32 лв. |
Експресен фекален тест за 4 показателя | 32 лв. |
Туморен маркер М2 пируват киназа | 32 лв. |
Туморен маркер CEA | 20 лв. |
Туморен маркер СА 19-9 | 20 лв. |
Медицинска лаборатория Тошкина предлага пълен пакет изследвания, необходими за прием в детска ясла или градина на преференциална цена.
Как да се подготвим за изследванията?
За надеждност на резултатите препоръчваме да се спазват няколко основни правила.
72 часа преди изследване на фекална проба:
- Не консумирайте храни, които оцветяват фецеса като черен дроб, цвекло, моркови, домати или храни, богати на желязо – ябълки, чушки, спанак, бял боб, зелен лук;
- Изключете приема на лаксативи и въвеждането на ректални супозитории;
- Ограничете приема на лекарства, които влияят на чревната подвижност (беладона, пилокарпин и др.) и на цвета на изпражненията (желязо, бисмут, бариев сулфат).
Общо правило е да не се провежда изследване по време на антибиотична терапия. За да получите достоверни резултати, трябва да минат поне 10-14 дни от нейния край.
Ако анализите Ви включват вземане на кръвна проба няма специални условия, но е добре това да се случи преди обяд.
Къде мога да направя изследвания?
Във всяка манипулационна на лаборатория Тошкина в Бургас може да оставите контейнер с фецес за анализ или да Ви вземат кръвна проба. В Слънчев бряг препоръчваме клиника Вива, а в Айтос ул. Христо Ботев № 43.
Пълен списък с адреси и работно време вижте тук.
Как да се храним при проблеми с червата?
Наред с основното лечение, подходящото хранене може да помогне на работата на червата и да подобри общото състояние на организма. Правилната диета зависи от естеството на заболяването, двигателната функция на червата, наличието на хранителна непоносимост, възрастта, пола на пациента и от съпътстващите заболявания. Въпреки това има няколко основни правила, които подпомагат работата на храносмилателната система и облекчават състоянието на пациента:
- Старайте се да се храните 5-6 пъти на ден с малки порции. Вредни са както гладуването, така и прекаляването дори с безопасни храни;
- Необходимо е да се приема храна по едно и също време. Това помага да се установи секреторната функция и да се произведе необходимото количество стомашен сок и жлъчка за следващото хранене;
- Вкусът да е неутрален, без излишна сол, подправки, люто, защото дразнят стените на стомаха и червата;
- По време на обостряне се предпочитат течни храни или пюре – супи, каши, пюрета.
За предпочитане приготвянето да бъде на пара, варене или печене (без коричка). Избягвайте пържени, мариновани и печени на скара храни. Оптималната температура за сервиране е от 18 до 55 градуса, т.е. средна – нито гореща, нито студена. При избора на храна с приоритет са:
- Варени зеленчуци;
- Омлет на пара;
- Макарони храни и зърнени каши;
- Зеленчукови и млечни супи;
- Нетлъсто месо и риба – варени или печени, на парчета или пюре;
- Чиста вода и слаб чай.
При проблеми с червата ще влошите състоянието си, ако консумирате: алкохол, газирани напитки, печива (допустими са само препечена филийка или обикновени бисквити), пикантни подправки, сосове, консервирани храни, мазни бульони, кисели плодове или зеленчуци. Не бива да се прекалява с храните, богати на фибри като зеле, репички, ряпа, защото те се усвояват по-бавно и трудно от организма.
Как да се храним при запек или диария?
При някои пациенти проблемите с червата могат да са придружени от често изхождане, докато при други, напротив, се характеризират със запек. Диарията възниква, когато процесите на ферментация в червата се засилят, в резултат на което те започват интензивно да се съкращават и втечняват изпражненията. При запек червата не се свиват достатъчно, хранителните маси в тях застояват и се движат трудно. Как да помогнем на стомашно-чревния си тракт в едната или при другата ситуация?
- При запек
Често възпалението на дебелото черво и колитът са придружени от запек. Терапевтичното хранене допринася за активиране на съкращаването на чревните стени. Включете в менюто си зеленчуци, съдържащи груби растителни влакна: цвекло, моркови, краставици, домати, карфиол и брюкселско зеле. По-добре е да ги приемате сурови или да пиете изцеден от тях сок. Добавете ябълки, сливи, сини сливи и сушени кайсии.
При запек помагат туршии, млечно-кисели продукти и плодови напитки, тъй като съдържат голямо количество органични киселини. Растителните продукти действат по подобен начин, ако се консумират в нормални или леко завишени количества: трици, грах, соя, боб, гъби, ядки, сушени плодове, пълнозърнест хляб, перлен ечемик, овесени ядки, пшеница. Слабителен ефект имат богатите на мазнини храни – заквасена сметана, растителни масла, сурови жълтъци.
- При диария
Целта на терапевтичното хранене при диария е да се потисне контрактилитета на червата. За това помагат отвари от горски плодове и листа от боровинки, желе от череши, дрян, компот от круши, силен чай или какао (приготвено с вода). Полезно да се консумират храни с лигава консистенция като зърнени каши, супи, желета, кисѐли и мусове. Включете в менюто си извара, препечен бял хляб, зърнени храни, нетлъсто месо, котлети, пюре, варена риба. Неочаквано, но топлите ястия и напитки намаляват съкращаването на червата.
При разстройство на червата е желателно през първия ден да се въздържите от хранене. Важно е обаче през целия ден да пиете вода или сладък чай. През това време червата ще се успокоят и вредните вещества постепенно ще се изведат от организма. През втория ден също е добре да не ядете, а да пиете топла оризова вода, отвари от шипка, дюля и боровинки. На третия ден към отварите можете да добавите препечен хляб, пудинги, зърнени каши и нетлъсто месо. С подобряването на състоянието постепенно разширявайте менюто.
Проблеми с червата след прием на антибиотик
Трудно да си представим ефективно лечение на бактериални инфекции без антибиотик. От друга страна, широката употреба на антибактериални лекарства доведе до появата на нов клас заболявания, свързани с отрицателния им ефект върху храносмилателния тракт. Антибиотиците значително ограничават растежа не само на патогенни микроорганизми, но и на полезните бактерии в дебелото черво, които вземат пряко участие в храносмилателния процес. В резултат на това настъпват количествени и качествени промени в състава на чревната микрофлора, които могат да бъдат придружени от нарушения в стомашно-чревния тракт.
За да се нормализира работата на червата, в следствие лечение с антибиотик, се препоръчва спазване на хранителен режим. Например средиземноморската диета включва изобилие от плодове, зеленчуци, зехтин и мазна риба (богата на моно- и полиненаситени мастни киселини), пълнозърнести храни и ядки.
За да се улесни дефекацията, е необходимо да се приемат най-малко 2 литра течност на ден.
Активирането на чревната перисталтика се насърчава от храни, богати на фибри. Те играят важна роля в подпомагането на растежа на полезната микрофлора. Защото човешкият организъм не е в състояние сам да смила фибрите, чревните бактерии извършват това вместо нас.
Млечните продукти имат съществен принос в профилактиката на чревната дисбактериоза. Те се смятат за естествени пробиотици, тъй като съдържат полезни за здравето живи микроорганизми. Менюто Ви може да включва кисело мляко, кефир, йогурт, скир, извара.
Проблеми с червата след раждане
Много жени, които току що са станали майки имат оплаквания. Независимо какъв е методът на раждане – дали естествено или секцио, изхождането в първите дни се оказва истинско предизвикателство. Защо се случва това? По време на бременността матката се е увеличила и е притиснала червата нагоре към диафрагмата. След раждането матката започва да се свива, става по-мека, чревните бримки започват да се спускат, а перисталтиката се нарушава. В резултат на това жените често страдат от запек. Ако се стигне до там, червата започват да оказват натиск върху все още увеличената матка, както и върху кръвоносните и лимфните съдове, които я захранват. Така тя не може да се съкращава и свиването до нормални размери се забавя още повече.
За да се справи младата майка с проблема, е необходимо да изгради режим, който включва повече богати на фибри зеленчуци и плодове. Порциите трябва да са по-чести, но малки, за да не натоварват червата. Пийте достатъчно вода. Много е важно, особено през първите два месеца след раждането, фецесът да бъде мек.