Изследване на фецес – трикратно

Микробиологично изследване, което позволява да се идентифицира патогенна флора в изпражненията: патогени на бактериална дизентерия (шигелоза), салмонелоза, включително коремен тиф и паратиф, както и патогенни групи от Escherichia coli – причинители на ешерихиоза. 

Тъй като причинителите се освобождават периодично и в различни количества, се извършва анализ на две или три различни проби от изпражненията на пациента. Цялостният период на изследване отнема между 4 и 6 дни. 

Важно! Изследването се провежда 10-14 дни след края на антибиотичина терапия или преди нейното начало.

Как се събира проба от фецес за анализ?

Необходимо е предварително да закупите в аптека три стерилни контейнера за фецес – по един за всяка отделна проба. Към капачката на всеки контейнер е прикрепена лъжичка, с която се отделя материал за изследването. Преди да пристъпите към дефекация направете тoалет на аналната област и подсушете. Събирайте изпражненията от чиста и неабсорбираща повърхност – това може да бъде найлонов плик или детско гърне. Уверете се, че в биоматериала не попадат примеси като вода, урина, генитални секрети, дезинфектанти и химикали. При бебета може да се вземе проба от пелената. Не събирайте материал от тоалетната чиния!

Достатъчно е количество от 3-5 грама (с размер на грахово зърно), взет от различни части на фецеса. При течни фекални маси 2-3 мл са достатъчни. 

Важно! Отнесете контейнера в лаборатория в рамките на 2 часа след отделянето на материала. 

Къде в Бургас мога да занеса пробите си за изследване?

Във всяка манипулационна на лаборатория Тошкина в Бургас можете да оставяте Вашите контейнери с материал за анализ. В Слънчев бряг препоръчваме клиника Вива, а в Айтос ул. Христо Ботев № 43

Пълен списък с адреси и работно време вижте тук

Референтни стойности

В бланката с резултати се посочва наличието или отсъствието на чревни патогенни бактерии (Escherichia coli, Shigella, Salmonella). При увеличен растеж се определя тяхната чувствителност към антибиотици (антибиограма). 

Референтният резултат е отрицателен.

Съгласно Наредба № 21 за отчет на заразните заболявания лабораториите са длъжни да уведомят личния лекар на пациента и РЗИ за положителни проби за Escherichia coli, Shigella и Salmonella.

 Други препоръчителни изследвания:

Прочетете повече за изследванията при проблеми с червата
4/5 - (2 votes)