От симптоми до решение: Инфекции на пикочните пътища
Тъкмо излизате от тоалетната и отново ви се ходи. Отивате, събувате се, капват само няколко капки. И това се повтаря безброй пъти. Случвало се е на повечето от нас. Инфекциите на пикочните пътища се нареждат на второ място сред инфекциозните заболявания като отстъпват място само на респираторните.
Терминът „инфекция на пикочните пътища“ (ИПП) се отнася до възпалителен процес в различни части на пикочната система. Ако засяга долните, значи става дума за цистит и уретрит. Инфекциите на горните пикочни пътища засягат бъбреците. Сред тях са пиелонефрит, абсцес и карбункул на бъбреците, апостематозен пиелонефрит.
В тази статия ще поговорим какво причинява инфекциите, какви са най-честите симптоми, как да разберем дали имаме такава, защо жените страдат по-често, можем ли да я предотвратим и други важни въпроси, които си задавате.
Кой е виновен за инфекциите на пикочните пътища?
ИПП се причиняват от бактерии. Голям брой бактерии живеят в ректума и върху кожата на перинеума. Най-често ролята на микробен патоген заема ешерихия коли (E. coli), която почти винаги се открива по външните гениталии. Бактериите попадат в пикочните пътища първо през уретрата, след което се изкачват до пикочния мехур и накрая стигат до бъбреците. Независимо до кое ниво на отделителната система са достигнали, бактериите могат да причинят възпаление.
3-те най-често срещани инфекции
- Уретритът е възпаление на пикочния канал. Една от причините може да бъде проникването на инфекция от ануса в уретрата. Този път на инфекция е особено често срещан при жените, поради близкото разположение на ануса и отворът на уретрата. Другата причина за уретрит са полово предавани болести: хламидия, гонорея, херпес и др. Подробности за тях, как да ги различим и как да ги преодолеем, може да прочетете в статията “Скрита опасност – изследвания за полово предавани болести”.
- Циститът е възпаление на пикочния мехур. Възниква, когато инфекцията се разпространи през уретрата и достигне до пикочния мехур. Късата уретра при жените е причината те по-често да страдат от цистит, но някои мъже също се сблъскват с него.
- Пиелонефритът е възпаление на бъбречното легенче. Една от причините за развитието на пиелонефрит е разпространение на инфекция от пикочния мехур по пикочопроводите към бъбреците. Характерни симптоми са повишаване на телесната температура и силна болка в лумбалната област. Пиелонефритът може да бъде придружен от увреждане на бъбреците и нарушение на техните функции.
Кой? Кога?
Полът и възрастта имат значение за разпространението на инфекциите по пикочните пътища. През първите 3 месеца от живота си момчетата се разболяват един път и половина по-често от момичетата; до края на първата година честотата на ИПП при момичетата вече е 3-4 пъти по-висока, отколкото при момчетата. Сред възрастните жените страдат от 30 до 50 пъти по-често от мъжете. 60% от жените прекарват инфекция поне веднъж през живота си. В рамките на година 25% от прекаралите ИПП развиват рецидив и инфекцията се връща отново.
Симптоми
- Често, силно желание за уриниране
- Уриниране на малки порции
- Болка, усещане за парене при уриниране
- Промяна на цвета на урината
- Мътна урина, поява на “парцали”
- Кръв или силна миризма на урината
- Болка в долната част на корема
- Болка в кръста и гърба
- Повишена телесна температура
- Гадене, повръщане
Диагностика
Водеща роля в откриването на инфекции на отделителната система играе лабораторната диагностика.
- Общ химичен анализ на урината. Позволява да се определят различните свойства на урината (цвят, плътност, прозрачност), да се идентифицират възпалителни промени в органите на пикочната система. При инфекции на пикочните пътища се наблюдава увеличаване на броя на левкоцитите в урината, наличие на бактерии, слуз.
- Седимент (утайка). Извършва се при промени в показателите от общия анализ на урината. Това изследване показва точния брой еритроцити, левкоцити, цилиндри (белтъчни частици, които в норма не трябва да бъдат) в урината. Нивото на левкоцити дава сведения за степента на възпалителния процес.
- Микробиология с антибиограма на сутрешна порция урина. Това изследване е от голямо значение за лечението на инфекциозни заболявания на отделителната система. Позволява да се идентифицират бактериите, причинили възпалението, и антибиотиците, които действат върху намерения вид бактерии.
- Пълна кръвна картина. Определя броя на еритроцитите, тромбоцитите, левкоцитите, съдържанието на хемоглобин в еритроцитите. Броят на левкоцитите се увеличава при различни възпалителни процеси.
Показателят Скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ) също се взема под внимание. Една от причините за повишаването му е възпалителният процес. Промените в СУЕ (или ESR) не са специфични за инфекция на пикочните пътища, но този показател може да бъде полезен за оценка на тежестта на възпалението.
При инфекциозните заболявания на пикочната система може да се наруши функцията на бъбреците. За оценка се извършват различни изследвания, които включват:
- Серумен креатинин. Креатининът се образува в мускулите по време на различни енергийни процеси, след което се освобождава в кръвта. Извежда се от организма чрез бъбреците, но при нарушена функция нивото му може да се повиши.
- Серумна урея. Уреята е крайният продукт на обмяната на белтъци в организма. Отделя се чрез бъбреците и при заболявания, нивото на урея се повишава.
Други изследвания
Ултразвуково изследване на бъбреците и пикочния мехур. Чрез ултразвук получаваме изображения на вътрешните органи. Така можем да идентифицираме нарушения в развитието на пикочната система, камъни в бъбреците и други промени.
Компютърна томография на отделителната система. Получаването на точни послойни изображения на вътрешните органи е от голямо значение за определяне на възможните причини за инфекциозни заболявания на отделителната система.
Интравенозна урография. Рентгенов метод за изследване на отделителната система. Във вената се инжектира специално контрастно вещество, след което през определено време се правят серия от рентгенови снимки, които показват преминаването на веществото през пикочната система. Това позволява да се оцени бъбречната функция, да се открият нарушения в структурата на пикочните пътища, камъни в бъбреците и други заболявания на органите на пикочната система.
Цистоскопия. Методът позволява да се види вътрешната стена на пикочния мехур и да извършат различни манипулации, например отстраняване на камъни, някои тумори. В уретрата, и по-нататък в пикочния мехур, се вкарва тръбичка с малка камера, благодарение на която получаваме изображения. Този метод се използва и при хронични, често протичащи възпалителни заболявания на пикочния мехур.
Обхватът на необходимите изследвания се определя от лекуващия лекар.
Цени на лабораторни изследвания в Бургас
Изследванe | ЦЕНА |
---|---|
Урина – общ химичен и седимент | 4 лв. |
Микробиология, стерилна урина | 15 лв. |
Пълна кръвна картина + СУЕ | 9 лв. |
Креатинин, серум | 3 лв. |
Урея, серум | 3 лв. |
Изследвания за инфекции на пикочните пътища в Бургас
Медицинска лаборатория Тошкина предлага бързи изследвания и надеждни резултати за диагностика на инфекциозни заболявания. Във всяка манипулационна на лаборатория Тошкина могат да ви вземат кръв или да оставите контейнер с урина анализ. Резултатите от повечето изследвания ще бъдат готови след един час или в рамките на работния ден и можете удобно да ги проверите онлайн.
В Слънчев бряг препоръчваме да посетите клиника Вива, а в Айтос ул. Христо Ботев № 43.
Пълен списък с адреси и работно време вижте тук.
Как се лекува инфекция на пикочните пътища?
Тъй като причинителите на инфекциите са бактериите, логично те се лекуват с антибиотици. Дозата на препаратите, продължителността на лечението, както и начинът на приложение на антибиотиците (под формата на таблетки, мускулно, венозно) зависи от тежестта на заболяването и само лекар може да ги определи.
Рискови групи
Жените развиват инфекция на пикочните пътища по-често. Това се дължи на структурните особености на мъжката и женската урогенитална система. При жените уретрата е по-къса, което съкращава пътя на бактериите до пикочния мехур, където инфекцията може да се развие по-интензивно. Рискът от инфекция е по-висок при жени, които:
- са в менопауза – хормоналните промени правят пикочните пътища по-податливи на инфекции;
- използват механични методи на контрацепция като вагинални капачки и диафрагми.
Хора с аномалии в развитието на органите на отделителната система – това често пречи на нормалното отделяне на урина, което допринася за проникването и размножаването на бактерии.
Хора с нарушено нормалното уриниране. Заболявания, които могат да причинят затруднено извеждане на урина: камъни в бъбреците, туморни образувания, аденом на простатата – увеличената жлеза пристиска уретрата и води до задържане на урина в пикочния мехур, както и други.
Задържането на урина създава благоприятни условия за размножаването на бактериите.
Хора с отслабен имунитет – различни заболявания (например диабет) причиняват намаляване на способността на организма да се бори с инфекциите, което увеличава риска от заболявания на пикочната система.
Пациенти с уринарен катетър.
Профилактика
Няколко прости основни съвета ще помогнат да държите бактериите там, където им е мястото:
- Пийте достатъчно течности – това помага за изхвърлянето на бактериите с урината.
- Отидете до тоалетна, веднага щом ви се доходи. Не стискайте дълго време.
- Спазвайте добра лична хигиена.
- Жените и момичетата се мият и подсушават в посока отпред назад – от гениталиите към ануса, не обратно.
Инфекции на пикочните пътища при деца и бебета
До 6-годишна възраст между 3 и 7% от момичетата и 1-2% от момчетата са прекарали инфекция на пикочните пътища. Пикова възраст е периода 2-4 години, когато много деца се приучават към тоалетна. Но защо толкова често от инфекции на пикочните пътища страдат деца? Причините не са много по-различни от тези за възрастните. Вродените пороци или запушване на пикочните пътища, лошата хигиена и използването на катетър са сред подбудителите на инфекция. Но ще допълним, че недоносените бебета не са успели да оформят по-добра защита за организма си. Това ни дава повод да ви напомним да се грижите за себе си и за живота, който носите.
Следните статии могат да бъдат полезни за вас: