Изследвания за анемия
При много хора се срещат симптоми на анемия, но повечето ги отдават на хронична умора. Те смятат, че след хубав сън и почивка, всичко ще отмине. Пренебрегвайки първите признаци, може значително да навредите на тялото си. В тази статия ще ви разкажем как да разграничите отделните типове анемии, какви изследвания ги диагностицират и защо е важно да се храним с вкусни и полезни храни.
Какво е анемия?
Анемията, наричана още малокръвие, се проявява при намаляване на нивото на белтъка хемоглобин в кръвта и / или намаляване на броя на червените кръвни клетки, пренасящи кислород – еритроцити. С развитието на анемия в организма постепенно настъпва кислороден глад, а след изчерпването на всички резерви от желязо започва бавно нарушаване на функционирането на всички системи на тялото.
Ако пациентът бъде диагностициран с анемия, това също означава наличието на скрити патологични процеси в тялото, тъй като анемията не е самостоятелно заболяване, а само показва други проблеми. До някаква степен, може да се нарече „симптом“ на инфекциозно, възпалително, онкологично или друго заболяване.
Видове и причини за анемия
Съществуват много видове анемии, които за по-лесно разбиране могат да бъдат класифицирани на три групи, според механизма им на възникване:
- В следствие на кръвозагуба – когато в резултат на злополука човек е загубил много кръв. Възможни са също стомашно-чревно или друго хронично кървене;
- Състояния, при които производството на нормални еритроцити и синтеза на хемоглобин са нарушени. Това са апластични, желязодефицитни, мегалобластични, сидеробластични видове анемии;
- Когато има ускорено разрушаване на червените кръвни клетки – хемолитични анемии.
Най-често срещаната в света е желязодефицитната анемия, която представлява около 70-90% от всички случаи. Други причини за анемия включват дефицит на витамини В12 и B9 (фолиева киселина), остро и хронично възпаление, както и други патологични процеси в организма, които засягат синтеза на хемоглобин.
Симптоми при анемии
В ранните стадии на развитие на повечето анемии са характерни следните външни симптоми:
- бързо настъпване на умора;
- хронична умора;
- сънливост през деня;
- задух, неправилен сърдечен ритъм;
- бледност и сухота на кожата;
- шум в ушите;
- замаяност и „мухи“ пред очите;
- чупливи нокти, силен косопад и други.
Кои са рисковите фактори за поява на анемия?
Анемията е много разпространена и се среща както при жени, така и при мъже от всички възрасти. Въпреки това, има групи хора, които са по-склонни да развият това състояние от други. При тях обикновено се срещат някои от следните фактори и обстоятелства:
- не консумират достатъчно желязо и витамини с храната;
- имат хронично бъбречно заболяване, диабет, рак, възпалително заболяване на червата;
- хора, чиито роднини са имали форма на анемия, която може да бъде наследена;
- хронични инфекции, като туберкулоза или ХИВ;
- загубили са много кръв след нараняване или операция.
В най-рисковите групи попадат новородените и децата в период на активно физиологично развитие, бременните жени, възрастните хора, вегетарианците и веганите, жените в репродуктивна възраст, включително жени с прекомерно обилно менструално кървене.
Какви са изследванията за диагностика на анемия?
Основният метод за откриване на анемия е пълната кръвна картина, която показва броя и съотношението на различните клетки в кръвта. Той позволява да се оцени размера, формата и зрелостта на кръвните клетки.
Могат да бъдат назначени допълнителни изследвания като тест за феритин, серумно желязо, желязосвързващ капацитет (ЖСК) и др. Обикновено се анализират данните от няколко показателя, за да може да направи достоверна оценка.
- Изследване за феритин (Ferritin)
Феритинът е белтък, който съхранява желязото и го освобождава при необходимост. Изследването за феритин се използва за оценка на резервите от желязо в организма при съмнение за дефицит или излишък на микроелемента. Тъй като феритинът е най-ранният индикатор за дефицит на желязо, изследването може да се използва за скрининг на населението и идентифициране на рискови групи за анемия. Тоест, препоръчва се провеждането на изследване дори за здрави хора по време на рутинен преглед.
- Изследвания за Желязо (Fe) и Желязосвръзрващ капацитет (ЖСК)
Желязосвързващият капацитет (TIBC) е показател за количеството желязо, което кръвта пренася. Комплексът от двете изследвания за ЖСК и желязо позволява да се определи количеството на микроелемента в организма и свързването му с белтъците в кръвта. Те дават сведения точно колко желязо пренася кръвта.
При вече диагностицирана анемия се използват биохимични кръвни тестове за определяне на нейния тип. Изследванията за витамини B12 и B9 се прилагат за анемиите, породени от дефицит на витамини. Лошата усвояемост на желязо може да се дължи на заболявания в стомашно-чревния тракт или на наличие на паразити в червата. Често при деца или при възрастни с такива съмнения се препоръчва Микроскопски анализ за чревни паразити и Тест за определяне на острици.
Анемиите, които се дължат на нарушения в синтеза, състоянието или жизнения цикъл на ертитроцитите се диагностицират след изследвания за Ретикулоцити, Морфология на еритроцити, Еритропоетин, билирубин директен. Ако се предполага, че причината за анемията се крие в патологии на хемоглобина (таласемии), тогава се изследват неговите видове и вериги в молекулата – електрофореза.
Таблицата ще Ви помогне да се ориентирате в по-разпространените видове анемии, техния механизъм, възможните причини и лабораторните изследвания, които ги потвърждават или отричат:
Къде в Бургас се извършват изследвания за анемия?
Медицинска лаборатория Тошкина извършва комплексни изследвания, свързани с анемия. Във всяка манипулационна на лаборатория Тошкина може да се вземе кръвна проба, необходима за провеждане на анализ. Не е необходима предварителна подготовка, но най-достоверни са показателите сутрин. По тази причина пробите се взимат до 10 часа на гладно.
В Слънчев бряг препоръчваме клиника Вива, а в Айтос ул. Христо Ботев № 43.
Пълен списък с адреси и работно време вижте тук.
Какви са цените на изследванията за анемия?
Изследванe | ЦЕНА |
---|---|
Пълна кръвна картина с 22 показателя | 9 лв. |
Желязо (Fe) | 4 лв. |
Желязосвързващ капацитет (TIBC) | 4 лв. |
Феритин (Ferritin) | 17 лв. |
Витамин B12 | 20 лв. |
Витамин B9 в кръвен серум | 20 лв. |
Витамин B9 в еритроцити | 24 лв. |
Морфология на еритроцити | 4 лв. |
Ретикулоцити (млади еритроцити) | 4 лв. |
Електрофореза на хемоглобин | 22 лв. |
Еритопотеин (EPO) | 38 лв. |
Лечение и профилактика на анемия
Ранните стадии на недостиг на желязо могат да бъдат коригирани с хранителен режим и прием на витамини. Важно е проблемът да се установи навреме, да се избере правилната дозировка на витамините и да се премине към храни, богати на желязо – месо, риба и морски дарове, яйчни жълтъци, варива, зърнени храни, ядки, семена, пресни плодове и зеленчуци, както и сушени плодове.
Често, за да се подобри усвояването на желязо от храната, лекарите предписват комплекс от витамини, които ускоряват процеса на оздравяване. Правилното хранене се счита за основен източник на желязо, но тялото не винаги може да усвои необходимото количество от микроелемента.
Тежките форми на анемия се лекуват комплексно – в допълнение към витамините и промените в диетата се включва лекарствена терапия.
За профилактика на анемия, е необходима балансирана диета и най-важното – тя трябва да бъде разнообразна, тъй като липсата на различни вещества може да доведе до това заболяване: желязо, протеини, витамини от група В, фолиева киселина, аскорбинова киселина, мед, кобалт и др. Също така, освен от самото желязо, в менюто трябва да има и вещества, които подпомагат неговото усвояване като витамин С, например.
Анемия при бременни и новородени: защо им не достига желязо?
Бебето се ражда с определен запас от желязо, който получава през последния триместър от бременността на майка си. Тъй като запасите от желязо на плода се трупат по-интензивно в края на бременността, недоносените бебета са особено уязвими към анемия (тялото не е имало време да събере повече ресурси). Бебетата, родени около термина, но с ниско тегло, също попадат в рисковата група. Запасът от желязо е пропорционален на телесното тегло, затова количеството се изчерпва много бързо. Ето защо недоносените бебета и новородените с ниско тегло непременно трябва да получават превантивни дози желязо.
Умерената до тежка анемия през последния триместър на бременността на майката значително намалява количеството желязо, от което се нуждае бебето, и този фактор също допринася за развитието на железен дефицит в ранна детска възраст. Децата, родени 11-13 месеца след по-голяма сестра или брат, също имат липса на микроелемента в кръвта. Това се случва, защото тялото на майката не е имало достатъчно време да се възстанови напълно след първото раждане.
Ежедневният задължителен прием на желязо трябва да се контролира. Жената в напреднала бременност следва да увеличи количеството на богатите на желязо храни в дневното си меню или да приема добавки, съдържащи този елемент. Така тя полага грижи не само за детето, което носи, но и за своя организъм.
Кога се изчерпват вродените запаси от желязо? Като правило, от 3 до 6-месечна възраст при децата се появява така наречената физиологична анемия. Името „анемия“ тук е малко подвеждащо и донякъде преувеличено, тъй като това е естествен процес, който не изисква лечение. По-нататък, около 6-ия месец детето значително е увеличило ръста и теглото си, а желязото, което постъпва с кърмата не е достатъчно. Това налага постепенно да се премине към храна, богата на желязо – яйчен жълтък и различни меса. Адаптираното мляко е обогатено с витамини и микроелементи, затова при бебетата, които са на този тип хранене по-рядко се среща анемия. Въпреки това, за тях също захранването започва около 6-ия месец.
Вегетарианство и анемия. Може ли да се набави желязо само от растителна храна?
Смята се, че вегетарианците са по-застрашени от анемия, поради факта, че растителните храни не са толкова богати на желязо, колкото животинските. Тук е важно да отбележим, че съществуват два типа желязо – хемово и нехемово. Хемовото желязо е част от хемоглобина, затова можем да го открием само в животинските продукти – червени меса, пилешко и риба. Нехемовото желязо се съдържа в растителните храни и се усвоява по-трудно от организма. Все пак много растителни продукти позволяват на вегетарианците да поддържат баланса на микроелемента в норма:
- бобови растения и техните производни – леща, боб, грах, соя, соево мляко, тофу;
- зърнени трици, зърнени култури и брашно – пшеница, ориз, овес, елда, киноа;
- обогатени зърнени закуски и мюсли;
- ядки, слънчогледови и тиквени семки, фъстъци, сусам;
- пресни и сушени плодове – смокини, кайсии, ябълки, грозде, портокали, банани, киви;
- горски плодове – касис, череши, малини, ягоди, боровинки;
- зеленчуци – пресни и сушени домати, печени картофи, цвекло, броколи;
- пресни и сушени подправки – магданоз, спанак, киселец, праз.
Важно е тези храни да се съчетаят и с такива, богати на витамин C, за да може желязото да се усвоява правилно. Подходящи източници на витамин C са портокал, грейпфрут, броколи, ягоди, жълти и червени чушки.
Заключение
Умората, отпадналост и сънливост може да дължат на анемия. Това не е заболяване, а “червен флаг” за друг сериозен проблем, който протича в организма. Зад него може да се крият язви и полипи на стомашно-чревния тракт, хронично бъбречно заболяване, онкологично, инфекциозно заболяване, паразитни червеи в червата и др. Кръвната картина е фундаментално изследване за оценка на текущото състояние на организма. По-задълбочените кръвни тестове са безболезнени и не изискват специална подготовка. Важно условие е пробата да се вземе сутрин на гладно. Може да направите това в удобна за вас манипулационна на лаборатория Тошкина. Редовните кръвни изследвания помагат за своевременно установяване на проблема, а подходящото лечение допринася за по-дълъг и спокоен живот.