Изследвания за диабет
„Сладка” болест – така понякога наричат диабета като си мислят, че заболяването засяга само любителите на сладкото. Всъщност диабетът е патология на ендокринната система, при която се нарушава производството на инсулин или чувствителността към него. Реалният риск от развитие няма нищо общо с похапването на сладкиши, а се крие в затлъстяването.
В тази статия ще разгледаме какви видове диабет съществуват, по какво се отличават, как се установява и как можем да се предпазим. Ще видим също и какво да правим, ако вече имаме диагноза диабет и какво ще ни помогне да облекчим състоянието си. Останете с нас, накрая ще можете да оцените дали сме Ви били полезни.
Видове диабет
Известни са два типа на заболяването, които са коренно различни по отношение на причини и механизъм на развитие:
- диабет тип 1 (инсулинозависим), който се характеризира с недостатъчно производство на инсулин;
- диабет тип 2 (инсулинонезависим), при който има резистентност към инсулин в тъканите на тялото, въпреки, че нивото на хормона в кръвта остава нормално.
При диабет тип 1 съществува липса на инсулин. Този хормон се произвежда в специални области на панкреаса, които наричаме островни или бета клетки. Когато възникне патология, тези клетки умират, унищожават се, и по този начин хормонът не може да навлезе в кръвта.
Диабет тип 1 е имуномедииран или възниква спонтанно без видима причина, по-често при лица под 40 години. Началото му може да бъде остро и животозастрашаващо. Провокира го скорошна инфекция, най-често започва през есента или зимата.
Захарният диабет тип 2 се отнася до социално значимите заболявания като се обръща особено внимание на профилактиката му. Нарушения в синтеза на инсулин на фона на намаляване на чувствителността към него възниква по редица причини. Често това са метаболитни нарушения, дължащи се на наследствени фактори. Важно е да се осъзнае, че втората по честота причина за заболяването е затлъстяването. Когато имаме наднормено тегло, клетките в организма ни са силно претоварени с хранителни вещества, в резултат на което губят чувствителност към инсулина.
При диабет тип 2 се развива глюкозна нечувствителност (резистентност). Тя може да бъде в различна степен и също така да е съпътствана от нарушения в синтеза на инсулин.
По време на бременност жените могат да развият гестационен диабет. Това се случва най-често в периода между 24 и 28 гестационна седмица. Причината се крие в по-голямото количество хормони, които тялото синтезира в периода на бременността. След раждането е възможно заболяването да намалее или да изчезне напълно. По време на бременността обаче този тип диабет нанася големи щети на здравето на майката и плода. Под влияние на болестта детето може да получи различни малформации или деформации, както и да наддаде твърде много на тегло. При жените, които са имали гестационен диабет се отключва огромен риск да развият диабет тип 2 около 5-10 години след раждането.
Симптоми на диабет тип 1 и тип 2
Типични клинични симптоми за диабет тип 1, които ендокринологът фиксира са: суха кожа, намаляване на нейната еластичност, зачервяване по бузите, задух, шумно дишане. По правило при 15-20% от хората в началото на заболяването се усеща миризмата на ацетон при издишване.
С развитието на диабет тип 2 често се наблюдава:
- слабост, световъртеж;
- постоянно усещане за жажда, сухота в устата;
- отслабване;
- чести позиви за уриниране;
- кожни обриви;
- крампи на краката, главно през нощта.
Най-често заболяването се проявява след 40-годишна възраст на фона на съпътстващи заболявания като артериална хипертония и затлъстяване.
Диабет от първи тип се характеризира с бързо развитие, докато втори – обратно – бавно и постепенно. Понякога заболяването протича безсимптомно и може да се установи само чрез лабораторни изследвания на кръв и урина или чрез изследване на очните дъна.
Изследвания за диабет
Както всяка патология, захарният диабет може да бъде открит в ранен стадий на развитие. Ето защо е важно да следите сигналите на тялото си и да се изследвате редовно. Лабораторните анализи за диабет включват хормонални тестове и биохимични изследвания на кръв и урина.
Глюкозата е основният показател за състоянието на метаболизма. Следи се за нейната концентрация в кръвта или в урината, може еднократно или в няколко проби. Ако човек няма диабет и няма предпоставки за неговото развитие, концентрацията на глюкоза почти не пада под установената норма и рядко се повишава.
Инсулинът е хормон, който регулира нивата на кръвната захар и метаболизма на въглехидратите и мазнините. Ако не се секретира достатъчно, глюкозата се повишава. Увеличеното ниво показва възможно развитие на диабет тип 2. Кръвен тест за този хормон се назначава и при вземането на решение за лечение с инсулинова терапия, както и в комплекс от изследвания на метаболитни нарушения.
С-пептидът е фрагмент от проинсулин, който циркулира в кръвта и позволява да се оцени работата на клетките на панкреаса. Този показател е най-точен при анализа за обмена на инсулин.
Гликираният хемоглобин (HBA1c) е молекула от хемоглобин и глюкоза. Наличието на това съединение в кръвта показва повишаване на нивото на захар през предходните 2-3 месеца. Следователно, това изследване е маркер за хипергликемия много преди появата на други клинични симптоми на диабета. Анализът се препоръчва от Световната здравна организация, включително като основен параметър за проследяване на хода на диабета.
За да се установи нечувствителност към глюкоза, се оценява инсулиновата резистентност, като се изчислява и индексът HOMA-IR. Той се изчислява въз основа на данните за нивата на глюкоза и инсулин. На пациентите с поставена диагноза се препоръчва да се изследват периодично, за да се контролира хода на заболяването и да се правят корекции в лечението му.
За определяне на типа диабет служат глюкозотолерантен тест и имунологични изследвания – търсят се антитела към инсулин в кръвта.
Пациентите с потвърден диабет трябва внимателно да следят състоянието си. Те проверяват редовно нивото на кръвната захар. Това може да се извършва самостоятелно с помощта на глюкомер, но също така е важно да се изследва за нивото на гликиран хемоглобин на всеки три месеца и да се следят показателите от общите изследвания на кръв, урина и биохимия два пъти годишно.
Манипулациите не са болезнени, взема се кръв от вена или от пръст, а урина се събира в домашни условия като в лабораторията се носи само проба от нея. Това прави изследванията подходящи за деца и бременни. Има ли специални изисквания към подготовката и вземането на проба, както и друга полезна информация можете да прочетете за всяко изследване отделно като кликнете върху него.
Цени на изследвания за диабет в Бургас
Изследванe | ЦЕНА |
---|---|
Пълна кръвна картина с 22 показателя | 9 лв. |
Глюкоза, кръвен серум | 3 лв. |
Глюкоза, трикратно | 6 лв. |
Глюкоза, четирикратно | 8 лв. |
Глюкоза, 24-часова урина | 2 лв. |
Глзкозотолерантен тест | 6 лв. |
Инсулин | 18 лв. |
C-пептид | 18 лв. |
Гликиран хемоглобин | 18 лв. |
Инсулинова резистентност HOMA | 20 лв. |
Антиинсулинови антитела | 23 лв. |
Анти-GAD и анти-IA2 | 48 лв. |
Микроалбумин | 12 лв. |
Изследвания за диабет в Бургас и региона
Медицинска лаборатория Тошкина извършва комплексни изследвания за профилактика и диагностика на диабет. Във всяка манипулационна на лаборатория Тошкина може да се вземе кръвна проба или да оставите контейнер с урина за провеждане на анализ.
В Слънчев бряг препоръчваме клиника Вива, а в Айтос ул. Христо Ботев № 43.
Пълен списък с адреси и работно време вижте тук.
Рискови фактори
Макар диабетът да засяга хора с различни пол и възраст, са установени по-често срещани фактори и състояния при някои пациенти. Те действат като червена лампичка за ендокринолозите, които назначават изследвания в следните случаи:
- наличие на симптоми на диабет;
- възраст над 45 години;
- затлъстяване (ИТМ над 25 km/m2);
- наследственост;
- артериална хипертония (> 140/90 mmHg);
- ниска физическа активност;
- нарушения в липидния метаболизъм (триглицериди >2,82 mmol / l или HDL холестерол <0,9 mmol / l);
- нарушен глюкозен толеранс,
- гестационен диабет или раждане на голямо бебе (над 4 кг);
- синдром на поликистозни яйчници;
- наличие на заболявания на сърдечно-съдовата система.
Всички тези фактори дават основание за провеждане на изследвания, за да постави диагноза и да се назначи лечение. Времето за изпълнение на изследванията е 1-2 дни.
Профилактика на диабет
- Как да се предпазим от диабет тип 1?
Кърмене. Според проучвания на СЗО сред пациентите с диабет преобладават онези, които са били на изкуствено хранене като новородени. Това се дължи на факта, че адаптираните млека съдържат белтък от краве мляко, което може да повлияе неблагоприятно на секреторната функция на панкреаса. Освен това, кърменето спомага значително за укрепване на имунитета на бебето и следователно го предпазва от вирусни и инфекциозни заболявания. Ето защо кърменето се счита за най-добрата профилактика на диабет тип 1.
Профилактика на инфекциозни заболявания. Тя се основава на навременна ваксинация и стриктно спазване на правилата за лична хигиена.
- Как да се предпазим от диабет тип 2?
Около 90% от всички хора с диабет са развили заболяване от тип 2. При него инсулинът, произведен от панкреаса, вече не се възприема от тялото и не участва в разграждането на глюкозата. Причините за такова нарушение на метаболитните процеси могат да бъдат затлъстяване, липса на физическа активност, нездравословно хранене и генетично предразположение. За предотвратяването на захарен диабет тип 2 помагат следните съвети:
Хранене на малки порции до 5 пъти на ден
Добре е рафинираните въглехидрати (захар, мед, конфитюри и др.) и наситените мазнини да бъдат сведени до минимум. Основата на храненето трябва да включва сложни въглехидрати и храни, богати на разтворими фибри. В процентно отношение съдържанието на въглехидрати в храната трябва да бъде не повече от 60%, мазнини – около 20% и протеини около 20%. Приоритизирайте бяло птиче месо, риба, зеленчукови ястия, компоти без добавена захар. Заменете пържената храна с варена, задушена, печена. Изключете сладкиши, газирани напитки, десерти, fast food, солено, доколкото това е възможно. Само в този случай превенцията от диабет ще бъде наистина ефективна. Освен това, този тип хранене се нарича основно лекарство за диабет и винаги съпътства медикаментозното лечение на заболяването.
Разумна физическа активност
Физическата активност подобрява метаболитните процеси и повишава инсулиновата чувствителност. Диабетът е пряко свързан със затлъстяването, затова ако искате да сте здрави, се погрижете за себе си. Всеки свален килограм подобрява състоянието Ви.
Яжте храни с високо съдържание на фибри
Такава храна нормализира работата на червата, понижава холестерола, помага за намаляване на наднорменото тегло, подобрява контрола на кръвната захар. Храните, богати на диетични фибри, включват почти всички плодове и зеленчуци, бобови растения. Вместо традиционни тестени изделия, избирайте онези от пълнозърнесто брашно.
Спрете цигарите
Начинът ни на живот често е съпътстван от стрес и тревоги. Ако човек се опитва да се успокои с цигара, това само влошава ситуацията, защото намалява съпротивителните сили на организма. Проучванията показват също, че пушенето на майката по време на бременност допринася за развитието на диабет при детето. Ако човек вече е предразположен към диабет, тютюнопушенето само влошава болестния процес и допринася за развитието на усложнения като сърдечно-съдови заболявания, инфаркт, тромбоза.
Лечение на диабет
Диабет тип 1 изисква постоянна инсулинова заместителна терапия – новите устройства са удобни писалки за спринцовки или инсулинови помпи, които позволяват самостоятелно да приемате лекарството.
Лечението на захарен диабет тип 2 започва с избора на подходяща диета – комбинация от продукти и режим, чрез които да се свали телесно тегло и да се нормализира метаболизма. Правилното хранене е много важно в корекцията на патологията, така че е необходимо да се изключат всички храни, съдържащи глюкоза, алкохолни напитки, различни добавки и сладки плодове. Препоръчват се продукти с подсладители като ксилитол, сорбитол, фруктоза и други видове заместители на глюкозата. Особено важно за пациентите на инсулинова терапия е да контролират количеството храна – всички продукти се превръщат в хлебни единици, съставя се специален график за хранене и прием на лекарства.
Важно е и осигуряването на здравословна физическа активност – редовните упражнения, заниманията на открито и активният начин на живот намаляват риска от усложнения. Спазването на общите препоръки за начина на живот, балансираният режим на физическа активност и контролът на теглото могат да помогнат за понижаване на кръвната захар без лекарства. Специалисти могат да Ви предложат подходящи упражнения, които да правите у дома или във фитнеса. Опитайте се да не се нервирате и да избягвате прекомерен стрес.
На някои пациенти се предписват хипогликемични лекарства – постоянният прием на таблетки по схема, разработена от лекуващия лекар, нормализира въглехидратния метаболизъм.
Преддиабетното състояние не изисква назначаването на специално лечение – превантивните мерки могат да осигурят превенция и да предотвратят развитието на патологията. Въпреки това, в допълнение към промените в начина на живот и нормализиране на храненето, тези пациенти трябва да преминат задължителни медицински прегледи – определяне на нивото на глюкоза, инсулин, тест за глюкозна толерантност, наличие на гликиран хемоглобин.
В заключение
Развитието на диабет е свързано с инсулина – този хормон на панкреаса, който осигурява транспорта на глюкоза в клетките и тяхната енергия. Двата типа диабет се различават по причините и механизъм на развитие – при първия тип не се синтезира инсулин, а при втория – хормонът не се усвоява от клетките. Пациентите с диабет са изложени на риск от заболявания на сърдечно-съдовата система, инфекциозни процеси на кожата, некротични заболявания на краката – развитие на „диабетно стъпало“.
Изследването за кръвна захар е фундаментално за оценка на състоянието на организма. Редовните изследвания за диабет помагат за своевременно установяване на проблема. Тестовете на кръв и урина са безболезнени и не изискват специална подготовка. Може да ги направите в удобна за Вас манипулационна на лаборатория Тошкина.
Телесното тегло, физическата активност и балансираното хранене са сред основните фактори, които можем да държим под контрол, за да стоим далеч от глкомера. Бодрото здраве и дългият живот до голяма степен зависят от нас. Ако следим показателите си и ги поддържаме в норма, тогава диабетът няма да ни бъде спътник за цял живот.