Алкална Фосфатаза (Alkaline Phosphatase) и Кисела Фосфатаза (Acid Phosphatase)

Начин на вземане: Венозна или капилярна кръв. Епруветка за серум със сепарационен гел – отделен серум.

Условия за вземане: Сутрин, на гладно

Алкалната фосфатаза е ензим (хидролаза), който катализира хидролизата на различни фосфатни естери с рН-оптимум в алкалната област.

Намира се в почти всички органи, в сравнително по-висока концентрация в епителните клетки на червата, в проксималните бъбречни каналчета, костите (в остеобластите – клетки, участващи в изграждането на костите), жлъчните капиляри, черния дроб, плацентата, слезката и левкоцитите.
В детската възраст и при бременност серумната активност на АФ е 2-3 пъти по-висока в сравнение със стойностите при възрастни, което е нормално (физиологично). При деца и подрастващи това е свързано с растежа на костите, а при бременни по-високите стойности призхождат от плацентата.
При възрастни стойностите на АФ се движат в определени граници.
Повишените стойности на АФ в кръвния серум имат значение за диагнозата преди всичко на болести на костите и черния дроб. Особено високи са стойностите при жълтеница, дължаща се на запушване на жлъчните пътища от различни болестни процеси (т.нар. механична жълтеница).

Киселата фосфатаза е ензим (хидролаза), който катализира хидролизата на различни фосфатни естери с рН-оптимум в киселата област.

Киселата фосфатаза се намира във високи концентрации в простатата, костите, кръвните клетки, слезката и др. Познати са няколко молекулни варианта на ензима (изоензими), от тях с най-голямо значение за диагностиката е простатният изоензим.

Определянето на киселата фосфатаза се използва в диагностиката на злокачествените заболявания на простатата и проследяване на лечението им. Повишените стойности на ензима са характерни за напредналите карциноми на простатата, за ранната диагноза на същите по-голямо значение има изследването на простатния изоензим на киселата фосфатаза. Повишени стойности на киселата фосфатаза може да има и при костни тумори, метастази, други болести на костите със засилен костен обмен, болести на кръвта и др.

РЕФ. СТОЙНОСТИ ;
жени -до 240
мъже -до 270 IU/L
подрадтващи и бременни 190-1000 IU/L

Оцени сега