От А до Я: Диагностика при алергии
Една трета от населението на света страда от алергии, а тенденцията към увеличаване на разпространението на алергичните заболявания се увеличава всяка година.
Проявите на алергия – силен сърбеж, кихане, зачервяване и възпаление на кожата, сълзене на очите и други неприятни симптоми – значително намаляват качеството на живот. В резултат на това мнозина трябва да се откажат от любимите си дейности и дейности: разходки на открито, пътувания или вкусна храна.
Как да живеем пълноценно с алергия? Първо, спрете самолечението и се отнесете отговорно към въпроса с поставянето на диагноза. Неправилно избраното лекарство може не само да бъде неефективно, но дори опасно. Не бива да забравяме, че в някои случаи алергичният пристъп може да бъде фатален.
Не експериментирайте със собственото си здраве. Задача номер едно е да се идентифицира алергена. Следващата е да намалите честотата и тежестта на алергичните пристъпи или дори да избегнете обостряне на заболяването.
За диагностициране на алергии са разработени специални лабораторни техники, които позволяват да получите цялата необходима информация във възможно най-кратки срокове.
Общи сведения
Алергиите възникват, когато имунната система на човек реагира на вещества от околната среда, които са безвредни за повечето хора. Тези вещества са известни като алергени. Те присъстват в прах, косми от домашни любимци, полени, насекоми, акари, плесени, храни и някои лекарства.
Какво се случва по време на алергична реакция?
Когато човек, който е алергичен към определен алерген, влезе в контакт с него, възниква алергична реакция. Ако алерген, като цветен прашец например, попадне в тялото за първи път, той стимулира производството на антитела и образуването на сенсибилизирани лимфоцити. При повторен контакт на поленовия алерген с антителата се образуват комплекси антиген-антитяло. Комплексите се фиксират върху повърхността на мастоцитите (вид бели кръвни клетки), които от своя страна освобождават хистамин и други възпалителни медиатори. Тъй като мастоцитите са повсеместни, алергична реакция може да възникне във всеки орган.
Какво може да предизвика алергия?
Алергените са инхалаторни, хранителни, битови, инсектни, гъбични, поленови алергени от растения, епидермални алергени. Някои от тях, като инхалаторните алергени (цветен прашец на растения, дървета, спори на гъби), са особено чести през пролетта и лятото. През топлия сезон съществува и опасност от среща с насекоми (оси, пчели, кърлежи), в отговор на ухапванията от които възникват тежки алергични реакции.
Алергичните реакции се появяват в рамките на 30 минути след контакт с алергена.
Видове алергии
Най-честите алергични заболявания включват алергичен ринит и риноконюнктивит, атопичен дерматит, лекарствени и хранителни алергии.
Защо е важно да определим дали страдаме от алергия?
Алергиите са наследствени. Ако един от родителите страда от алергия, вероятността детето да я развие е 30-40%. Ако и двамата родители са болни, тогава тази вероятност се увеличава до 70-80%. Важно е обаче да отбележим, че не самото заболяване се наследява, а предразположението към него.
Правилната диагноза може да бъде поставена въз основа на медицинската история (анамнеза), съчетана с наличните симптоми и да бъде потвърдена чрез специален тест за алергия.
Търсенето на медицинска помощ е особено важно за децата, тъй като една първична алергия може бързо да се развие в множество алергии, а алергичният ринит може да доведе до астма. Ранната диагностика е оправдана от факта, че позволява превантивно лечение и минимизиране на въздействието на алергиите в бъдеще.
Повече за алергиите при деца и тяхната диагностика, прочетете тук:
Първа стъпка: Събиране на анамнеза
Особено внимание се отделя на събирането на анамнеза. Наличието на симптоми на алергия, особено когато са свързани с тригери, описани от пациента, говори в полза на алергичен компонент.
При идентифициране на хранителна алергия на пациента задължително се препоръчва да води хранителен дневник. Това позволява по-точно да се определи кой продукт е причината за алергична реакция.
Еко какви въпроси ще Ви бъдат зададени:
- Колко време изминава от поглъщането на предполагаемата храна-алерген до началото на реакцията?
- Едни и същи ли са симптомите след консумацията на определени храни?
- Какво количество от потенциално алергизиращата храна предизвиква реакция?
- Има ли друг в член на семейството, който да е показал подобни симптоми, след хапване от същата храна?
На етапа събиране на данни винаги се интересуваме дали някой от членовете на семейството е страдал или страда от алергии. Откриването на роднини от първа степен, като родители, братя или сестри с алергии, е важно при диагностицирането на атопичните (наследствени) състояния.
Втора стъпка: провеждане на тестове за алергии
Следващият етап от диагностицирането на алергично заболяване е провеждането на тест. Съществуват няколко метода за изследване – кожни тестове, дихателни, тестове с лепенки, чрез контролиран прием на определени храни или лекарства, за които се предполага, че предизвикват реакция.
Тези методи дават надеждни резултати, но има ограничения в провеждането им и се изисква специална подготовка. За сметка на това, кръвните тестове осигуряват бърз отговор и могат да се прилагат по всяко време.
Принцип на кръвните тестове за алергии
Имуноглобулините, познати още като антитела, са имунният отговор на организма към чужди молекули. Тези от клас E (IgE) се произвеждат от тялото в отговор на даден алерген. В кръвта на пациента можем да определим общото ниво на IgЕ или наличието на специфичен имуноглобулин. Общото ниво на IgЕ в кръвта показва склонност към алергии, без да определя конкретния причинител.
Ако в кръвта открием високи нива на специфичен IgE и има анамнеза, тогава тези данни заедно помагат да се потвърди алергичния характер на заболяването. Повишеният резултат на IgЕ не доказва показва алергичен компонент. Обратно на това, отрицателният резултат свидетелства за липсата на патология в 90% от случаите.
Видове кръвни тестове за алергии
Вече споменахме, че може да се определи общото количество на антителата IgE в кръвта. Повишеният резултат сочи склонност към алергия, но не назовава “виновника”.
Мултиалергенните тестове и панелите дават сведения за непоносимост към няколко алергена едновременно като за тях е необходима само една кръвна проба.
Още по-задълбочена информация можем да получим като извършим тест за конкретен причинител.
Кръвни тестове за алергии в Бургас и региона
Медицинска лаборатория Тошкина извършва комплексни и специфични тестове за алергии. Във всяка манипулационна на лаборатория Тошкина може да се вземе кръвна проба без предварителна подготовка.
В Слънчев бряг препоръчваме клиника Вива, а в Айтос ул. Христо Ботев № 43.
Пълен списък с адреси и работно време вижте тук.
Цени на тестове за алергии в Бургас
Как да живеем пълноценно с алергия?
При сезонна алергия
Цъфтежът на растението, което дразни Вашата лигавица може да трае само няколко седмици, но това доставя достатъчно неудобства. Признайте си, иска Ви се да заминете някъде, докато този период отмине. Ако това е невъзможно, тези съвети ще помогнат да облекчите състоянието си:
- Не отваряйте прозорците в дома си;
- Когато се приберете вкъщи, веднага съблечете и изперете дрехите си, вземете душ;
- Не сушете прането си на открито;
След дъжд не излизайте веднага навън, тъй като се образува суспензия от цветен прашец и вода. Тя може да влоши Вашето състояние, затова изчакате 1,5-2 часа преди да излезете.
Какво да правим, ако виновникът е в дома ни?
Откажете от отглеждането на домашни любимци. Ако това е невъзможно, то поне не ги допускайте до спалнята на детето.
Не очаквайте бързи резултати. Отнема седмици да се стигне до клинично подобрение след елиминиране на алергените. Например, за да се премахне напълно котешки алерген, са нужни около 20 седмици!
Профилактика при атопичен дерматит
Профилактиката при атопичен дерматит започва още преди раждането. Бременните жени с алергии или предразположените към такива, трябва да избягват контакт с всякакви алергени, доколкото това е възможно. Нерационалното лекарствено лечение по време на бременността, прекомерният прием на въглехидрати и злоупотребата с продукти, изобилстващи от хранителни алергени значително увеличават риска от развитие на дерматит.
След раждането е важно бебето да бъде кърмено. Ако в периода на лактация майката обогати диетата си (съответно и тази на кърмачето) с Lactobacillus spp., това намалява риска от ранно развитие на атопични заболявания при предразположени деца. Правилната грижа за кожата, нормализирането на стомашно-чревния тракт, рационалното захранване, както и спазване на препоръките за хипоалергичен режим са задължителни в първите месеци от живота.
Не маловажно в профилактиката на атопичния дерматит се оказва:
- Спирането на тютюнопушенето по време на бременността, както и в дома на детето;
- Ограничаването на контактите на бременната жена или детето с домашни любимци;
- Децата да нямат досег до битова химия и препарати;
- Профилактиката на остри респираторни вирусни и други инфекциозни заболявания.
Полезно е да прочетете още:
- Епидемия от алергии – тестове за алергии при деца;
- Изследване за Еозинофилен катионен протеин – определя степента на алергияно заболяване;
- Пълна кръвна картина с определяне на левкоцитна формула и СУЕ;
- Общо количество IgE антитела;