Феритин (Ferritin)
Феритинът е белтък, който съхранява желязото и го освобождава при необходимост. Изследването за феритин се използва за оценка на резервите от желязо в организма при съмнение за дефицит или излишък на желязо. Използва се за определяне на вида на анемията: разграничаване между желязодефицитна или анемия, настъпила вследствие на хронично заболяване.
Показания за назначаване на изследването за феритин
- умора, слабост, световъртеж или главоболие;
- дихателна недостатъчност, бледност на кожата, промяна във вкусовите предпочитания (да се яде тебешир или глина);
- при установена липса на хемоглобин;
- за определяне вида на анемията и изключване на такава с дефицит на В12.
- за проследяване на ефективността на лечението.
Тъй като феритинът е най-ранният индикатор за дефицит на желязо, анализът може да се използва за скрининг на населението и идентифициране на рискови групи за анемия. Тоест, препоръчва се провеждането на изследване дори за здрави хора по време на рутинен преглед, клиничен преглед.
Подготовка и вземане на материал за анализ
Вземането на кръвна проба се осъществява сутрин на гладно.
Три дни преди изследването прекратете приема на лекарства, съдържащи желязо.
Референтни стойности
Показателите на феритин са различни във всяка възрастова група:
Възраст | Ниво на феритин, mcg/l |
---|---|
1 – 2 месеца | 200 – 600 |
2 – 5 месеца | 50 – 200 |
5 месеца – 15 години | 7 – 140 |
Жени над 15 години | 10 – 120 |
Мъже над 15 години | 20 – 250 |
По-ниските нива в кръвта на жените се дължат на факта, че в техният серум съдържа по-малко количество специфичен белтък, червени кръвни клетки и молекули желязо. В допълнение, бременността влияе върху хематологичните параметри при жените. Именно през този период голямото натоварване на тялото води до промяна в концентрацията на феритин. По време на бременността следните показатели се считат за нормални:
- 1 триместър до 90 mcg / l;
- 2-ри триместър до 74 mcg / l;
- 3-ти триместър 10-15 mcg / l.
Интерпретация на резултатите
- Намалени нива на феритин
Дефицит обикновено се развива поради недостатъчен прием на желязо с храната. Така цялото желязо се изразходва за изграждането на хемоглобина и не се оставя за резерви под формата на феритин. В такива случаи, дори при нормално ниво на хемоглобина, можем да говорим за скрита анемия, която ще се прояви в бъдеще, ако не се вземат необходимите мерки за коригиране на концентрацията на желязо в организма. Вашият лекар може да предпише лекарства за повишаване на нивата на феритина и да препоръча храни, богати на желязо. В зависимост от тежестта на анемията се определя необходимото лечение, което се провежда под контрола на тестове, отразяващи насищането на кръвта с желязо.
- Повишени нива на феритин
Може да се наблюдава при редица състояния: хемохроматоза, хипертиреоидизъм, алкохолизъм, състояния след многократни трансфузии. Отделно трябва да се отбележи хемолитична анемия, която се развива поради разрушаването на червените кръвни клетки, което води до липса на хемоглобин, но излишък на феритин. Също така, прекомерно количество феритин се отбелязва при анемия с дефицит на В12.
Какво може да повлияе на резултатите?
По време на бременност нивата на феритин могат да намаляват постепенно – с 50% до 20-та седмица, със 70% през 3-тия триместър на бременността.
Прекомерният прием на желязо след кръвопреливане или хемодиализа води до временно значително повишаване на нивото на серумния феритин.
Препоръчваме да комбинирате изследването с:
- Желязо (Fe);
- ЖСК (TIBC)
- Витамин Б12 (Vitamin B12)
- Пълна кръвна картина (ПКК) – 22 показателя
- Морфология на еритроцити
- Таласемия и хемоглобинози (Thalassemia);