Епидемия от алергии – тестове за алергии при деца
Алергията е специфична реакция на имунната система на детето към даден алерген (дразнещо вещество), която възниква поради повишената чувствителност на тялото към това вещество.
Алергията не е болест в обичайния смисъл на думата. Това е много силна реакция на имунната система на детето, която се проявява изключително при многократен контакт с дразнителя. Това е трудността при диагностицирането на патологията. При първия контакт с алергена имунна реакция не винаги се проявява. Най-често алергията се развива, след като тялото е проучило структурата на непознато вещество и определи дали е „приятел“ или „враг“.
С диагностиката и лечението на това патологично състояние се занимава алерголог.
Видове алергии при деца
Има много видове алергични реакции, в зависимост от клиничната картина и групата вещества, които причиняват патологията. Най-често срещаните от тях са:
- дихателни (респираторни) алергии;
- контактни (кожни) алергии;
- хранителни;
- алергия към насекоми (реакция при контакт с насекоми и техните ухапвания);
- лекарствени. Всяка година се увеличава броя на деца с алергични прояви. В момента патологията се диагностицира при 25-30% от населението. Ако алергията не се лекува, детето може да получи сериозни усложнения: астма, оток на Квинке, анафилактичен шок, загуба на съзнание и др.Клиничната картина на алергичната реакция директно зависи от вида на патологията и локализацията на процеса.
Симптоми на алергия при дете
Проявите на кожни алергии при дете са различни видове обриви:
- зачервяване на кожни участъци;
- появата на обрив;
- лющене на кожата;
- сърбеж.
Този вид реакция е най-честа в ранна детска възраст, но може да продължи и в зряла възраст.
Симптоми при хранителна алергия:
- копривна треска (уртикария);
- подуване на лицето;
- сърбящи и сълзящи очи;
- повръщане;
- диария;
- кашлица и хрипове.
Прояви на алергичен ринит и сенна хрема:
- затруднено дишане, оток на носната лигавица;
- воднист секрет от носа;
- кихане
- сърбеж в носа;
- сълзене на очите.
Симптоми на алергичен конюнктивит:
- подуване и зачервяване на клепачите;
- зачервяване на бялото на очите;
- обилно сълзене;
- усещане за болка в очите (или усещане за „пясък“)
- чувствителност към светлина.
Причини за развитие на алергия
Причината за развитието на алергични реакции е проникването на алергени в тялото на детето. Веществата могат да попаднат в тялото по три начина:
- Орално – при консумиране на храна, различни напитки.
- Респираторно – когато алерген се вдишва с въздух (например цветен прашец).
- Контактно – при директен контакт с алергена.
В детската възраст алергиите най-често възникват при контакт на тялото с цветен прашец, животински косми, някои лекарства, насекоми, химикали за почистване и перилни препарати, както и храни с висока алергенност – пълномаслено краве мляко, яйца, ядки, шоколад, мед и други.
Защо точно се развива алергия все още не е известно на учените. Има обаче фактори, които значително увеличават риска от тази патология:
- наследствен фактор;
- склонност към чести инфекциозни заболявания;
- лоши екологични условия в мястото на живеене;
- прекомерно старание на родителите да създадат на детето „стерилни условия“ на живот.
- твърде ранно въвеждане на допълващи храни (захранване), ранно прекратяване на кърменето.
Рискът при деца, чиито родители имат алергия или са предразположени към такава, е значително по-висок, затова е важно да се определи дали те са наследили тази особеност.
Диагностика на алергии при дете
Ако подозирате, че детето има алергия, непременно трябва да се консултирате с алерголог. Целта на диагностиката е не само да се идентифицира патологията, но и да се определи причината за нейното развитие, т.е. да се определи алергена, който предизвиква повишен имунен отговор.
За да направи това, лекарят преглежда малкия пациент, разговаря с него и родителите му, събира анамнеза (медицинска история). След това детето се изпраща на различни изследвания:
- Кръвен тест – за измерване на количеството антитела (алергията се показва чрез значително повишаване на концентрацията на имуноглобулини от клас Е).
- Кожни алергични тестове за определяне на алергенни дразнители (патч тестове, тестове с надраскване, интрадермални и др.).
- Дихателни тестове (за изключване на бронхиална астма или алергичен бронхит).
- Диета за елиминиране на храна или тест за провокация – два противоположни метода за изследване на хранителна алергия. При единия потенциалната храна се изключва напълно, а при другия се приемат увеличаващи се дози и се наблюдава за реакция.
В съответствие с данните, получени по време на диагностиката, специалистът избира най-подходящия подход за лечение за всяко дете.
Диагностика на алергия на дете до 5 години
Да се диагностицира алергия у малък пациент се оказва нелека задача с някои особености. За кожни тестове малка доза от предполагаемия дразнител се нанася в или върху тялото. Това може да стане чрез надраскване на предмишницата (скарификационен тест) или залепяне на лепенка върху гърба. Най-опасните алергични реакции са анафилактичния шок и отокът на Квинке, при който се изразява в подуване на лигавицата. Двете състояния се развиват бързо и изискват спешна медицинска помощ.
През първата година от живота на детето, в кръвта му се запазват антитела от майката. По тази причина кръвният тест може да се окаже неефективен. След тази възраст, обаче, именно този метод е предпочитан по следните съображения:
- Изключва се контакт с предполагаемия алерген, което е важно за деца със свръхчувствителност (анамнеза за анафилаксия, ангиоедем) и кожни заболявания;
- Оценката от кожен тест изисква две посещения при лекар (на 2 и 4 ден), докато кръвен IgE анализ се прави еднократно;
- След кожен тест, обработеното място не бива да се мокри или драска, а след вземане на кръвна проба детето може да се държи както обикновено;
- За интрадермалните тестове се правят много убождания на кожата, което значително стресира детето и носи риск от инфекция. За да се вземе кръв за анализ е нужно само едно убождане;
- Точността на имунологичното изследване е по-висока, тъй като има по-малко възможни грешки, особено след правилна подготовка.
Комбинирани тестове за алергии за деца
За най-малките пациенти е подходящ комбинираният тест INFANT Phadiatop. Той е разработен специално за възрастовата група от 0 до 5 години и се прилага за диагностика на алергии и алергични заболявания. Тестът отчита повишеното ниво на специфични IgE едновременно към различни алергени, с които децата се сблъскват най-често: треви, дървета, плевели, котки, кучета, акари и плесени. Резултатите няма да посочат кой е конкретният причинител на реакция – това ще трябва да се прецизира чрез събиране на анамнеза и допълнителни изследвания.
Педиатричният панел 8 също установява повишена концентрация на IgE в кръвната проба. Анализът обхваща 20 инхалаторни алергена, сред които треви, полени, животни и плесени. Преимущество на това изследване е, че дава информация за всеки отделен алерген, включен в панела.
Цена на комбинирани тестове за алергии за деца
Лаборатория Тошкина предлага двете педиатрични изследвания на следните цени:
Изследванe | ЦЕНА |
---|---|
INFANT Phadiatop | 40 лв. |
Панел 8 – Педиатричен | 75 лв. |
Къде могат да бъдат извършен детски тест за алергия?
Медицинска лаборатория Тошкина разполага с пет манипулационни в град Бургас. Във всяка от тях може да се вземе кръвна проба за извършване на анализ.
В Слънчев бряг препоръчваме клиника Вива, а в Айтос ул. Христо Ботев № 43.
Пълен списък с адреси и работно време вижте тук.
В заключение
Ако имате съмнения, че детето Ви страда от алергия, не подценявайте ситуацията. Не забравяйте, че някои алергични реакции са опасни и може да се стигне до фатален край. Също така не прибързвайте със заключенията. Не лишавайте детето от полезните вещества на дадена храна, защото Ви се е стрило, че е имало разстройство след като я консумира. Доверете се на специалист. Той ще събере нужната информация и ще назначи подходящите изследвания. Само, когато има достатъчно основания, ще постави правилната диагноза.
Полезно е да прочетете още:
- От А до Я: Диагностика на алергии;
- Изследване за Еозинофилен катионен протеин – определя степента на алергичното заболяване;
- Тест Infant Phadiatop за 0-5 години;
- Панел 8 Педиатричен инхалаторни алергени: елша, бреза, леска, върба, дъб, домашен прах, куче, котка, плесени и други;
- Пълна кръвна картина с определяне на левкоцитна формула и СУЕ;
- Общо количество IgE антитела;
- Панел 1 Хранителни алергени fx5: яйчен белтък, мляко, треска, пшеница, фъстъци, соя;
- Панел 3 Домашни алергени hx2: домашен прах, домашен прах D. pteronyssinus, домашен прах D. farinae, червена хлебарка;
- Специфични тестове за алергии към животни: Котка (е1), Куче (е5), Пчела (i1), Оса (i3).