Пропуснати ползи – колко здравословна е нашата вегетарианска/веганска диета?
От 20 години изследователят и социолог Дан Бютнер търси тайната на дълголетието като проучва местата по света, известни със своите дълголетници. Неговата цел е да разбере какво обединява всички тези хора и защо те живеят над 100 години. Той достига до девет основни принципа, някои от които са тясно свързани с храненето: яжте по-малко, движете се повече, пушете по-малко, пийте умерено и консумирайте предимно растителни храни.
Това, разбира се, са само част от тайните, но днес искаме да се спрем на една от тях – храненето без месо. Ще поговорим за ползите от този начин на живот, за рисковете, които крият вегетарианската и веганската диети. Ще научим кои са онези нутриенти, витамини и вещества, които не достигат, когато менюто ни е бедно и еднообразно. Ще разберем как да се диагностицира такъв дефицит и с какво той е толкова опасен. Накрая ще Ви дадем ключ към опазване на здравето и съвети за безопасен и наистина здравословен начин на живот без месо и животински продукти.
Ползите за здравето от веганския и вегетарианския начин на живот
Публикувани са много изследвания за положителното въздействие от такава диета върху човешкото здраве, както и за връзката между вегетарианството, социалния статус и нивото на осъзнатост на човек.
Все повече здравни и хранителни организации подкрепят диетите на растителна основа. Те препоръчват въвеждането на повече растителни храни в ежедневния ни рацион.
Съвременните изследвания показват, че ползите от високата консумация на животински продукти са били силно преувеличени преди време.
Сега целият свят е свидетел на последиците от любовта към животински продукти, които варират от здравословни проблеми при всеки отделен човек до глобални екологични проблеми.
Съществуват редица неоспорими и доказани потенциални ползи от вегетарианството. „Потенциални“ означава, че хората в тази група са най-малко податливи на следните здравословни проблеми:
- висок индекс на телесна маса (ИТМ);
- високи нива на холестерол и LDL в кръвта;
- проблеми с кръвното налягане и сърдечно-съдовата система;
- риск от инсулт;
- артериална хипертония;
- захарен диабет тип 2;
- някои видове рак, както при възрастни, така и при деца;
- хроничен бронхит;
- камъни в жлъчката и бъбреците.
Въпреки това, вегетарианството не означава автоматично здравословен начин на живот. Ето защо подчертаваме термина „осъзнато вегетарианство“. Важно да разберем от какви хранителни елементи се лишава човек, когато изключи някои храни от менюто си, да знаем как да ги заменим правилно и как да следим физическото и емоционалното си състояние.
Хранителни съображения за вегани и вегетарианци
Вегетарианската диета може да отговори на всички препоръчителни дневни приеми на всички основни хранителни вещества. Ключът към успеха е разнообразието от хранителни групи, видове и дори цветове на храните, както и тяхното количество в диетата.
Също като месоядните, хората, които не консумират месо трябва да се фокусират върху поддържането на богата на различни нутриенти и елементи диета. Протеини, желязо, калций, цинк, витамин В12 и мастни киселини са жизнено необходими на всеки, независимо от неговите предпочитания и мироглед.
Протеини
Един от основните въпроси, които вълнуват всички, е откъде онези, които не ядат месо си набавят протеин. И тук се разбива митът, че аминокиселините се съдържат само в месото, яйцата и млечните продукти. Всъщност има много голям брой растителни храни, богати на протеин. Отличен източници са бобовите култури (червен/бял боб, леща, нахут), киноа, сусам, фъстъци, орехи, бадеми, броколи, спанак, авокадо, чиа, спирулина, сушени плодове (кайсии, ябълки), аспержи, зелен грах, тиква, както и соеви продукти: тофу, соево мляко и др.
В тези продукти преобладават отделни аминокиселини, но правилното им комбиниране помежду им в съчетание със зърнени храни със сигурност ще запълни нуждите на организма от различни видове протеини.
Желязо
Неговите източници за вегетарианци и вегани включват обогатени с желязо зърнени храни, спанак, боб, нахут, леща, ряпа, пълнозърнест хляб, грах и някои сушени плодове (кайсии, сини сливи, стафиди). Желязото от растителни храни се усвоява по-трудно, отколкото от животински продукти, но това се преодолява като се консумират заедно храни, богати на желязо и храни, богати на витамин C. Това са цитруси (портокали, киви, лимон, грейпфрут), камби, ягоди, домати, кръстоцветни зеленчуци (броколи, брюкселско зеле, зеле, карфиол), бели картофи.
Калций
Калцият е нужен за изграждане на костите и зъбите и за поддържане здравината на скелета. Лактовегетарианците си набавят калций от млечните продукти. Веганите трябва да наблягат върху обогатено с калций соево мляко, плодове, тофу, тъмнозелени листни зеленчуци (зеле, айсберг, бок чой, горчица). Хранителните добавки също са потенциални източници на калций.
Цинк
Цинкът е от съществено значение за много биохимични реакции. В допълнение, той е отговорен за правилната подкрепа на имунната система. Като източници на цинк служат много видове бобови, кълнове и тиквени семки. Лактовегетарианците могат да си набавят цинк от млечните продукти.
Витамин B12
Витамин B12 е необходим на тялото за правилното усвояване и регулиране на основните макронутриенти – протеини, мазнини и въглехидрати. Проблемът е, че се намира се само в животински продукти. Това е единственият елемент, който не се съдържа в растителните диети. Следователно веганите трябва да помислят за допълване на дефицита си с добавки. Често се добавя целенасочено към соеви и зърнени храни.
Вегетарианците могат да си набавят чрез млечни продукти, яйца и храни, които са били допълнително обогатени с витамин B12.
Витамин D
„Слънчевият витамин“ подкрепя имунната система, поддържа психическото здраве и играе съществена роля в усвояването на калций. Освен слънчевата светлина, която се явява основен източник на витамин D, веганите и вегетарианците могат да задоволят нуждите си чрез внимателно подбрани храни: обогатени с витамин D зърнени храни, обогатени растителни млека, портокалов сок с добавен витамин. Някои гъби, като майтаке и шийтаке, също съдържат витамин D, ако са били изложени на слънчева или ултравиолетова светлина по време на техния растеж. Разбира се, може да помислите за витамин D под формата на добавки, но това не бива да се случва без консултация със специалист, който да определи правилната за Вас доза.
Включването на определени храни към Вашето меню може да помогне за преодоляване на недостига на изброените вещества. По този начин гарантирате извличане на максимална полза от храната. Паралелно с това е изключително важно да следите показателите си редовно. За тази цел помагат лабораторните тестове. Чрез тях можете да извършите качествена оценка на храненето си и да предприемете необходимите корекции, ако се установи необходимост. Разполагайки с актуални данни Вашият лекар може да предложи най-подходящият за Вас вариант на хранене или прием на добавки.
Ключови лабораторни тестове за вегани и вегетарианци
20-годишният опит на лаборатория “Тошкина” в медико-диагностичната дейност помогна да оформим и предложим пакет “Профил вегани и вегетарианци”. Той обхваща всички тези основни изследвания за нутруенти, витамини и елементи, които са рискови при бедна веганска или вегетарианска диета. Ето какво включва пакетът “Профил вегани и вегетарианци”:
Пълна кръвна картина (ПКК) с 22 показателя
Пълната кръвна картина е един от най-честите лабораторни тестове, използвани за оценка на цялостното здраве. Този анализ се използва за диагностика, проследяване и оценка на ефективността на лечение при много заболявания, включително анемия, инфекции, възпалителни заболявания и други.
Общ белтък и Албумин
Както вече споменахме, протеините са нутрент, който успешно може да бъде получен чрез растителна храна вместо от месо, но с условие храната да бъде разнообразна. Тестовете за общ белтък и албумин помагат да се оцени адекватен ли е приемът на протеини в организма.
Изследването за общ протеин често се използва като широк индикатор за здравето. Абнормните нива могат да показват състояния като недохранване, чернодробно заболяване, бъбречно заболяване или определени имунни нарушения. Албуминът е основен протеин в кръвта и изпълнява различни ключови функции като поддържане на кръвния обем, транспортиране на хормони и лекарства и предотвратяване на кръвозагуба. Ниските нива на албумин могат да предполагат чернодробно или бъбречно заболяване, недохранване или хронично възпаление, докато високите нива могат да бъдат признак на дехидратация или тежка инфекция.
Витамин D3
Основният помощник за абсорбирането на калций в червата се явява витамин D. Той се образува в кожата под въздействието на ултравиолетовите лъчи и навлиза в тялото в ограничени количества с продукти от животински произход. Дефицитът на витамин D се проявява с рахит при деца и остеомалация (намалена минерализация на костите) при възрастни. Също така липсата на витамин може да доведе до миопатия – мускулна слабост, затруднено ходене и поддържане на равновесие, което увеличава риска от фрактури.
Феритин
Феритинът е белтък, който служи като склад за желязо и го освобождава при необходимост. Изследването за феритин се използва за оценка на запасите от желязо в организма при съмнение за дефицит. Ако запасите от желязо в организма не достигат, това може да е показател за желязодефицитна анемия.
Витамин В12
Анемията, свързана с дефицит на витамин В12 може да остане дълго време незабелязана. Причината е, че веганската диета, която е много богата на фолиева киселина (витамин В9), може да подведе резултатите от кръвната картина и дефицитът на витамин В12 да се пропусне. В дългосрочен план продължителният недостиг на витамин В12 може да доведе до анемия, неврологични разстройства и безплодие. Липсата му, дори и при адекватен прием на фолиева киселина, може да доведе до натрупване на хомоцистеин, който има увреждащ ефект върху кръвоносните съдове и увеличава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Цинк
Цинкът участва в метаболизма на въглехидратите, протеините и мазнините. Подпомага разграждането и оползотворяването на хранителните вещества от храните, които консумираме. Анормалните нива на цинк могат да показват различни здравословни проблеми, включително дисфункция на имунната система, кожни проблеми и проблеми, свързани с растежа.
Лабораторните тестове служат за оценка на баланса на храненето Ви. Получените резултати помагат своевременно се установяват метаболитни нарушения и да се направи корекция в храненето.
Пакет “Профил вегани и вегетарианци” в Бургас – къде, как и колко?
Медицинска лаборатория Тошкина разполага с пет манипулационни в град Бургас. Във всяка от тях може да се вземе кръвна проба за извършване на анализ.
В Слънчев бряг препоръчваме клиника Вива, а в Айтос ул. Христо Ботев № 43.
Пълен списък с адреси и работно време вижте тук.
Взима се кръвна проба сутрин на гладно. Пие се достатъчно вода.
Пакетът “Профил вегани и вегетарианци” се предлага на преференциална цена от 85 лв. Възползвайте се от 17% отстъпка за всички седем ключови показателя за метаболизма и здравето.
В заключение
Лесно е да бъдете погълнати от ежедневния ритъм, но е от първостепенно значение да се уверите, че хранителният Ви режим отговаря на Вашите нужди. Комплексният пакет “Профил вегани и вегетарианци” е надежден съюзник в решаването на тази задача. Той предоставя персонализирана информация, като помага да прецизирате диетата и начина си на живот. Добре е подобни анализи да станат редовна част от рутината Ви за здраве. То е Вашият най-ценен актив, а редовните изследвания са ключът към опазването му.
Поръчайте пакета “Профил вегани и вегетарианци” на преференциална цена тук –> https://toshkina.com/izsledvaniya/izsledvaniq-vegitarianci-vegan/