Трихомони – бърз антигенен тест (Trichоmonas vaginalis)
Имунохроматографският тест цели да открие наличие на антигени от трихомони в изследвания биологичен материал. Trichоmonas vaginalis е едноклетъчен патоген, предаван по полов път. Води до инфекции в урогениталния тракт и сериозни усложнения като възпаление на фалопиевите тръби и яйчниците, ендометрит, цистит, пиелонефрит, а при мъжете – възпаление на семенните мехурчета или простатит.
Показания за провеждане на теста
Инкубационният период на трихомониазата е сравнителни кратък – 5-15 дни. Общи признаци на инфекцията са:
- болка при уриниране;
- болезнен полов акт;
- сърбеж на гениталиите;
- ерозия и язвени лезии на гениталните органи;
- при жените се наблюдава жълто-зелен, пенлив секрет от влагалището;
- възпаление и зачервяване на вулвата.
При мъжете е характерна появата на слузест секрет от урогениталния канал, а в последствие се появява обрив на главата на пениса. Може да се появи кръв в спермата.
Материали за изследване – подготовка и вземане на проба
Цервикален секрет
- Подготовка. Желателно е вземането на проба да се осъществи в средата на менструалния цикъл. Три дни преди изследването прекратете използването на вагинални овули и тампони, а един ден се въздържайте от интимни контакти.
- Вземане на проба. Извършва се от специалист. Той ще разшири влагалището с инструмент, наречен спекулум. С четка или с дарконов тампон ще събере материал от входа на шийката на матката. Пробата се отнася в лаборатория и служи за материал за провеждане на теста.
Влагалищен секрет
- Подготовка. Не се взема проба в периода на менструално кървене. Два дни преди процедурата не се прилагат вагинални душове, локално лечение с овули, гелове и други. Сексуалните контакти се избягват.
- Вземане на проба. Взема се от лекар специалист. Той ще постави спекулум във влагалището, за да му осигури по-добър достъп. След като отстрани излишната слуз, която пречи на качествения анализ, с четчица ще събере влагалищен секрет и епителни клетки. Процедурата е безболезнена. Четчицата със събрания биоматериал се отнася в лаборатория за провеждане на изследването.
Еякулат (семенна течност)
- Подготовка. За качествени резултати е важно да сте се въздържали 48 часа преди вземането на проба. В деня преди процедурата не консумирайте алкохол и пикантни храни.
- Вземане на проба. Пробата от семенна течност се дава чрез самостоятелна мастурбация. Преди това направете тоалет на гениталиите и ръцете си. Материалът се събира в стерилен контейнер и се носи в лаборатория за тестване до два часа след отделянето му.
Уретрален секрет
- Подготовка. Въздържайте се от сексуални контакти 48 часа преди изследването. Вземането на проба се осъществява 2-3 часа след последното уриниране.
- Вземане на проба. Взема се от специалист. Той внимателно ще въведе стерилен тампон в уретрата на дълбочина 2-4 см. С няколко въртеливи движения ще събере секрет и епителни клетки. Тампонът се изважда и поставя в стерилна среда и така се отнася в лаборатория.
Урина
- Подготовка. Не консумирайте храни, които оцветяват урината като цвекло и моркови ден преди изследването. Не приемайте диуретици, доколкото това е възможно.
- Вземане на проба. Анализът се прави на първата сутрешна урина. Направете тоалет на гениталиите с топла вода и сапун, не подсушавайте. Започнете да уринирате. Средната струя е най-подходяща за анализ, затова подложете стерилния контейнер под струята по средата на уринирането. Между 3 и 10 ml са достатъчни. Не допирайте ръба или стените на контейнера с гениталиите си. Продължете да уринирате в тоалетната чиния. В рамките на два часа трябва да занесете контейнера с урина в лаборатория.
Къде в Бургас, Слънчев бряг и Айтос мога да направя тест за трихомони?
В Бургас можете да направите бърз антигенен тест за трихомони във всички манипулационни на лаборатория Тошкина. Нужно е само да донесете пробата със секрет или урина. Резултат ще бъде готов след 15 минути.
В Слънчев бряг работим с клиника Вива, а в Айтос на ул. Христо Ботев № 43.
Пълен списък с манипулационни вижте тук.
Референтни стойности
Резултатите от бързия антигенен тест за трихомони могат да бъдат:
- положителен;
- отрицателен;
- недействителен – тогава тестът се прави отново.