EPO (Еритропоетин)
Начин на вземане: Венозна или капилярна кръв. Епруветка за серум със сепарационен гел. Съсирването на кръвта до ретрахирането на съсирека следва да стане на (2-8 градуса) или върху лед. Серумът се отделя до 1 час след вземането на кръвта и се замразява на (-15 градуса).
Условия за вземане: Кръв да се взема сутрин на гладно – тогава данните са най-достоверни. Да не се приемат никакви медикаменти най-малко 12 часа преди изследването.
Еритропоетин (EPO)
Еритропоетинът е хормон, който регулира производството на червени кръвни клетки. Изследването за нивата на еритропоетин позволява да се идентифицират патологии на костния мозък и бъбреците. Използва се за диагностициране на причините за анемия или еритроцитоза – повишена концентрация на еритроцити в кръвта.
Показания за назначаване на изследването за еритропоетин
Основните индикации за провеждането на анализ са:
- развитие на анемия с неуточнен произход;
- диагностика на полицитемия вера (свръхпроизводство на еритроцити);
- хронична бъбречна недостатъчност;
- патология на костния мозък.
Интерпретация на резултатите
Синтезът на еритропоетин се влияе от състоянието на бъбреците, обема на циркулиращата кръв и нейното насищане с кислород.
Нивото на хормона се повишава при хипоксия (липса на кислород), загуба на кръв, различни анемии, запушване на бъбречните артерии и новообразувания по тях.
Високото ниво на еритропоетин води до излишък на червени кръвни клетки – еритроцитоза. В същото време обемът на циркулиращата кръв и нейният вискозитет се увеличават, а кръвното налягане се повишава.
Също така, при високи нива на хормона, костният мозък започва активно да консумира веществата, необходими за синтеза на еритроцити – желязо, мед, витамин В12 и фолати. Намалява се и нивото на белтъците феритин и транскобаламин, които са отговорни за транспорта на желязо и витамин В12.
Сред възможните причини за повишени нива на еритропоетин са:
- желязодефицитна или хемолитична анемия;
- кислороден глад;
- бременност;
- бъбречни неоплазми (кисти, тумори);
- патологии на костния мозък и нарушаване на неговите функции.
Причини за намалено ниво на еритропоетин могат да бъдат:
- бъбречна недостатъчност;
- полицитемия вера – излишък на еритроцити, свързан с растежа на тъканта на костния мозък;
- заболявания на кръвоносната система и костния мозък (например множествена миелома);
- някои онкологични, автоимунни и инфекциозни заболявания.