anti TPO (анти ТПО) – Микрозомални антитела

Тиреоидната пероксидаза (TPO) е ензим, отговорен за производството на хормони на щитовидната жлеза. Той осигурява образуването на активната форма на йод чрез окисляване на йодида за синтеза на трийодтиронин (Т3) и тироксин (тетрайодтиронин, Т4). Синтезът на TPO се регулира от тироид-стимулиращия хормон (TSH). Тиропероксидазата е често срещан антиген – в някои случаи тялото я възприема като чужд агент и образува антитела към нея – антитела срещу микрозомалната тиреопероксидаза (анти-ТПО).

Каква е целта на изследването за TPO антитела?

Анализът за антитела срещу тиреопероксидаза (анти-ТПО) е най-информативният тест за определяне на автоимунни заболявания на щитовидната жлеза.

Тестът е препоръчителен за пациенти с признаци на дисфункция на щитовидната жлеза, както и при абнормални стойности на изследването за TSH, FТ4 и FТ3.

За да получите по-пълна картина на състоянието на щитовидната жлеза, можете да направите анализ за антитела срещу TPO заедно с анализ на ТСХ и други хормони на щитовидната жлеза или да направите цялостен Диагностичен пакет – „Изследване на щитовидната жлеза„, което освен хормони включва и антитела срещу тиреоглобулина.

Какво означават резултатите от изследването?

Ако нивото на антителата срещу TPO е в нормалните граници, тогава най-вероятно симптомите на дисфункция на щитовидната жлеза са свързани с друга, неавтоимунна причина. Въпреки това, определен процент от пациентите нямат антитела в началните етапи на заболяването, те могат да се появят по-късно. Поради това лекуващият ви лекар може да назначи повторно изследване след известно време.

Най-често се наблюдава повишено ниво на антитела срещу TPO при пациенти, страдащи от тиреоидит на Хашимото. При това заболяване наличието на високи антитела е около 90% от случаите, което потвърждава автоимунния му произход. Също така, с честота от 60% -80%, антитела се откриват при болестта на Грейвс.

Пациенти с други автоимунни заболявания (като надбъбречна недостатъчност, ревматоиден артрит, диабет тип 1) може да имат антитела срещу тиреопероксидаза. Резултатите от изследването могат да бъдат използвани и от ендокринолозите, когато решават дали да лекуват пациент със субклиничен хипотиреоидизъм.

Приблизително 5% от здравите хора имат антитела срещу тиреопероксидазата. Разпространението на тези антитела е по-високо при жените и има тенденция да се увеличава с възрастта. Наличието на антитела срещу тироидната пероксидаза показва повишен риск от развитие на заболяване на щитовидната жлеза в бъдеще. Пациентите с анти-TPO антитела без видима дисфункция на щитовидната жлеза се нуждаят от редовен скрининг, тъй като е значително по-вероятно да развият заболяване на щитовидната жлеза в бъдеще.

Къде в Бургас може да изследвате Анти-TPO антитела ?

Във всички манипулационни на Лаборатория Тошкина може да се вземе кръв за изследване на Анти-TPO антитела.
Пълния списък на манипулационни вижте тук.

Как да се подготвим за изследването на Анти ТПО?

Венозна кръв може да се вземе сутрин на празен стомах или не по-рано от 3 часа след леко хранене. Можете да пиете вода без ограничения.

Кога да очаквате резултатите от изследването?

Резултатите на Anti TPO ще бъдат готови до края на работния ден.

Какви са референтните стойности?

0-34 iU/ml

Препоръчваме да прочетете още:

Оцени сега