Изследвания на щитовидната железа в Бургас

Заболяванията на щитовидната жлеза са сред най-често срещаните в световен мащаб и често се проявяват с неспецифични симптоми, които изискват внимателна диагноза. Навременното им диагностициране е от съществено значение за провеждане на своевременно лечение, а за съжаление в своите начални стадии много от тези заболявания протичат асимптоматично.
Заболяванията на щитовидната жлеза са доста чести и често се проявяват с неспецифични симптоми, които изискват внимателна диференциална диагноза.
Именно поради това е препоръчително да се извършват ежегодни профилактични изследвания на щитовидната железа, включващи нивата на хормоните на щитовидната железа – FT3 и FT4 (свободни форми на Т3 – трийодтиронин и Т4 – тироксин), ТСХ (Тиреостимулиращ хормон), както и изследвания на тиреоидните антитела.
В материала по-долу ще споделим информация, която ви позволява да идентифицирате хипо- и хиперфункция на щитовидната жлеза, как протичат изследванията, колко струват, както и ще дадем отговори на някои от по-често задаваните въпроси.
Какво трябва да знаем за хормоните на щитовидната железа?
Щитовидната жлеза е жизненоважен ендокринен орган, състоящ се от два лоба, свързани с провлак, и разположен на предната повърхност на шията под хрущяла на ларинкса. Той синтезира, натрупва и отделя в кръвта хормони на щитовидната жлеза – трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4), които регулират метаболитните, енергийните и топлообменните процеси в организма.
Тези хормони се синтезират във фоликулите на щитовидната жлеза с участието на йодиди, аминокиселината тирозин и ензима тиреопероксидаза. 90% от хормоните на щитовидната жлеза са тироксин (Т4), който се превръща в тъканите в потенциално по-активния трийодтиронин. В кръвта Т4 се транспортира в две форми – свързан (в комбинация с тироид-свързващ протеин) и свободен (несвързан). Свободният Т4 (FT4) е биологично активната фракция на хормона.
Нивото на секреция на тироидните хормони се контролира от хипоталамо-хипофизната система чрез освобождаването на тироид-стимулиращ хормон (TSH) и зависи от приема на йод в организма от външната среда.
Кои са основните изследвания на щитовидната железа?
Лабораторната диагностика на хипо- и хиперфункция на щитовидната жлеза се основава на количественото определяне на хормоните TSH и FТ3 и FT4, а едновременното изследване на нивото на антителата срещу тиреопероксидазата (анти-TPO) дава възможност да се идентифицира или изключи автоимунният генезис на заболяванията.
Кога е препоръчително да се извършат изследвания на щитовидната железа?
При клинични признаци на хипотиреоидизъм или хипофункция, както и при признаци на хипертиреодизъм и повишена функция на щитовидната железа.
Други показания за провеждане на изследвания за фукнцияата на на щитовидната железа:
- При увеличаване на размера на жлезата, констатирано чрез изследване или ултразвук;
- При автоимунни заболявания;
- При планиране на бременност;
- По време на бременност при наличие на рискови фактори (семейна анамнеза, прегестационен захарен диабет, автоимунни заболявания, анамнеза за безплодие, спонтанен аборт или преждевременно раждане, клинични симптоми на хипо- или хипертиреоидизъм);
- При женско безплодие;
- При преглед на жени в пременопауза и менопауза;
- При лечение на заболявания на щитовидната жлеза;
Особено важно е да се следи преди предписване и по време на прием на лекарства, които засягат функцията на щитовидната жлеза!
Изследвания за автоимунни заболявания на щитовидната жлеза
Известни са няколко орган-специфични тироидни антигена, срещу които се произвеждат антитела.
Най-изследвани са тиреоглобулин (TG), тироидна пероксидаза (TPO, основният компонент микрозомална фракция на тироцитите) и рецептори за тиреостимулиращ хормон (TSH-RP). Най-важните срещаните автоимунни заболявания на щитовидната жлеза са: тиреоидит на Хашимото (TX), първичен микседем, болест на Грейвс (GD).
Колко струват изследванията на щитовидната жлеза?
Изследвания на щитовидната жлеза | ЦЕНА |
---|---|
TSH (Тиреотропен Хормон) | 12 лв. |
FT3 (свободен трийодтиронин) | 12 лв. |
FT4 (Свободен тироксин / Thyroxin free) – Тиреоиден хормон | 12 лв. |
TAT (анти-тиреоглобулинови антитела – Anti TG) | 14 лв. |
МАТ /anti-TPO (Микрозомални антитела) | 14 лв. |
TSH рецепторни антитела | 25 лв. |
Диагностичен Пакет Щитовидна жлеза | Виж цена |
Пакетно изследване на хормоните на щитовидната железа в Бургас
Лаборатори Тошкина предлага Пакет от лабораторни изследвания, който ви позволява да прецените състоянието на щитовидната жлеза.
-Тиреостимулиращ хормон (TSH)
– FT4 (Свободен тироксин / Thyroxin free) – Тиреоиден хормон
– FT3 (свободен трийодтиронин)
– TAT (анти-тиреоглобулинови антитела – Anti TG)
– TRAb – (Антителата срещу рецепторите на тиреоид-стимулиращия хормон)
– MAT (Микрозомални антитела – TPO)
Цената на пакета и повече информация може да прочетете тук.
Какво може да повлияе на резултатите от изследванията?
Фактори, изкривяващи резултата от изследването:
- физически или емоционален стрес;
- остро заболяване;
- първи триместър на бременността (нисък TSH);
- напреднала възраст (над 80 години) – повишен TSH;
- хетерофилни антитела в кръвта;
- радиоизотопно изследване, парентерално приложение на рентгеноконтрастни вещества през седмицата, предхождаща изследването;
- прием на определени лекарства, хормонална заместителна терапия.
Кои лекарства могат да окажат влияние на резултатите?
Лекарства, които повишават съдържанието на TSH: амиодарон, амфетамини, кломифен, калиев йодид, неорганични йодиди, литиеви соли, метимазол, метоклопрамид, морфин, нитропрусид, фенилбутазон, пропилтиоурацил, рентгеноконтрастни лекарства, сулфонолиберин, инджекционни препарати.
Лекарства, които намаляват съдържанието на TSH: аспирин, допамин, глюкокортикоиди, леводопа, фенитоин, хормони на щитовидната жлеза.
Лекарства, които повишават съдържанието на свободен Т4: амиодарон, андрогени, валпроева киселина, карбамазепин, кортикостероиди, даназол, естрогени, фуросемид, хепарин, орални контрацептиви, фенитоин, пропранолол, рентгеноконтрастни средства, тамоксифен, тироксин.
Лекарства, които намаляват съдържанието на свободен Т4: анаболни стероиди, карбамазепин, кортикостероиди, цитомел, естрогени, литиеви соли, фенобарбитал, ранитидин.
Важно! Терапията с някои лекарства (амиодарон, литиеви препарати, интерферон) може да предизвика появата на антитела срещу тиреопероксидазата (анти-TPO).
Какви са симптомите за високо ТСХ?
Повишеният TSH може да е признак на заболявания като:
- хипотиреоидизъм
- възпаление на щитовидната жлеза;
- първична надбъбречна недостатъчност.
Въпреки това, повишеното ниво на TSH не винаги е сигнал за заболяване. Индикаторът се увеличава поради физическа активност, поради приема на редица лекарства, например антипсихотици, йодиди, бета-блокери, преднизолон и други лекарства. TSH над нормата често се записва след хемодиализа, отстраняване на жлъчния мехур. Бременните жени също често имат повишени нива на TSH.
Високото ниво на тироид-стимулиращ хормон (TSH) се проявява в симптоми като:
- удебеляване на шията;
- слабост;
- подпухналост, бледност на кожата;
- раздразнителност, нарушение на съня;
- слаб апетит;
- гадене;
- запек;
- понижаване на телесната температура;
- невнимание, летаргия, бавно мислене, апатия, депресия.
Причини и особености на заболяването на щитовидната жлеза при мъжете
Щитовидната жлеза е разположена пред трахеята между 5-6 трахеални пръстена и щитовидния хрущял. Този симетричен орган с форма на пеперуда се състои от левия и десния лоб, свързани с провлак. За нормалното функциониране и производството на хормони се нуждае от йод, който влиза в тялото с храна (растителна и животинска храна).
Патологиите, свързани с дисфункция на щитовидната жлеза, са на второ място след ендокринните заболявания, въпреки че са по-рядко срещани при мъжете. Но проблемът е, че лекарска помощ се търси по-късно, тъй като симптомите са неспецифични и наподобяват обикновена умора.
Рискът от развитие на патологии на щитовидната жлеза се увеличава след 45 години при: мъже с наследствена предразположеност, нарушена функция на имунната система и затлъстяване.
Основните причини:
- небалансирано хранене, водещо до йоден дефицит и наднормено тегло
- живот в екологично неблагоприятен регион
- излагане на радиация
- хронични заболявания
- редовен стрес.