Чревният микробиом под лупа: Каква информация ни дава изследването?
Изследването на чревният микробиом, известен още като чревна флора, e една от най-интересните и актуални области в науката за здравето, която в последните години придоби голямо значение в диагностиката на множество заболявания.
Знаете ли, че през последните 10 години са публикуване над 5000 научни публикации в тази област, докато в периода до 1995 г. липсва всякакъв научен интерес.
Изследователите проучват не само състава и функциите на чревния микробиом, но и влиянието на храната, лекарствата, околните и други фактори върху него.
В следващите редове ще ви запознаем с полезна информация за изследването на чревния микробиом, ще разберем как микробите влияят на нашето здраве, подготовка за самото изследване, вземане на пробата, време за получаване на резултатите и и как можем да оптимизираме състава на чревния микробиом в полза на нашето благополучие.
Какво е чревен микробиом?
Микробиомът включва цялата микроорганизмна популация, включително бактерии, вируси, гъби и други микроорганизми, които живеят в нашия храносмилателен тракт.
Изследванията показват, че чревната микрофлора изпълнява множество функции и има значително влияние върху човешкото здраве. Тя играе роля в храносмилането на хранителните вещества, производството на витамини, развитието и функционирането на имунната система, както и в борбата с патогенни организми. Чревната микрофлора също така влияе върху метаболизма, хормоналната система и дори настроението и поведението.
Научно доказано е, че промените в чревния микробиом се свързват с различни заболявания и състояния, като възпаление на червата, диабет, аутизъм, депресия и алергии.
Важно! Природата на микробиома и взаимоотношенията му с човека е изключително сложна, поради което следва да бъдем внимателни и предпазливи, и да не предприемаме самолечение, базирано единствено на получените резултати от изследването на чревен микробиом.
В какво се състои изследването на чревен микробиом?
Методите включват секвениране на генома, масова спектрометрия и биоинформатика, които ни предоставят ценна информация за богатството и разнообразието на чревния микробиом.
Чрез молекулно-генетичен анализ на фекална проба (фецес) се извличат данни за чревната микрофлора, за да се оцени нейният състав, важни съотношения между групи основни бактерии, които я обитават, анализират се количествени съотношения на определени отпадни елементи в пробата и други специфични показатели, които имат отношение за диагностиката на множество заболявания.
Този метод позволява определянето и на анаеробни бактериални щамове, които не могат да бъдат определени чрез Микробиологичен анализ на фецес (културелно)
Цени и видове изследвания на чревен микробиом?
Изследване | ЦЕНА |
---|---|
Чревен Микробиом БАЗОВ | 350 лв. |
Чревен Микробиом ОСНОВЕН | 500 лв. |
Чревен Микробиом ПЪЛЕН | 650 лв. |
Връзката между чревния микробиом и различни здравословни състояния
Чрез анализ на състава и функциите на микроорганизмите в чревния микробиом, изследователите откриват, че дисбалансът или намалената разнообразност на тези микроорганизми може да допринесе за появата и прогресирането на различни здравословни проблеми. Например, установената дисбиоза може да бъде свързана с по-висок риск от развитие на възпалителни процеси, имунни разстройства и метаболитни синдроми.
Много често намалено разнообразие на чревна флора се открива при пациенти, боледуващи от:
- Диабет тип 2
- болест на Алцхаймер
- хронични възпалителни чернодробни заболявания
- синдром на раздразненото дебело черво
- свръхрастеж на бактерии в тънките черва (СИБО)
- хранителни непоносимости и алергии
- автоимунни заболявания, като болест на Крон, ревматоиден артрит, цьолиакия
Какво включват резултатите от изследването на чревния микробиом?
Изследването, което предлагам е комплексно, като по-долу сме предостави по-подробна информация за отделните негови компоненти. Най-общо се изследват: бактериалното разнообразие, като се дава оценка на база на получените резултати, правят се отделни количествени съпоставки между по-важните видове бактериални щамове, оценяват се наличието на токсични елементи, както и мукозо-протективната микрофлора. Предоставят се отделни заключения, включително и препоръки за прием на конкретни видове пребиотици.
1. Определяне на чревния ентеротип
Важно откритие относно човешкият чревен микробиом се отбелязва през 2011 г. с откриването на ентеротиповете при хората.
Тези 3 ентеротипа, които вече са потвърдени многократно, се наричат според родовете бактерии, които най-често се срещат в индивидуалния микробиом.
Ентеротип 1 се характеризира с висок брой бактероиди, а ентеротип 2 – със силна популация на превотела (Prevotella). Ентеротип 3 се среща рядко – само в по-малко от 5% от изследванията. Този тип показва силна флора на руминококус (Ruminococcus)
Множество изследвания установяват, че ентеротипове показват значително различна метаболна активност. Флората, доминирана от Бактероиди – ентеротип 1 (Bacteroides), е оптимално адаптирана за усвояването на мазнини, мастни киселини, протеини и аминокиселини. Въглехидратите, обаче, се метаболизират значително по-лошо в сравнение с флората, доминирана от превотела (ентеротип 2), която, от своя страна, не може да метаболизира добре мазнини и протеини.
Ентеротиповете също влияят върху абсорбцията на минерали като натрий, калий, калций или желязо.
Ентеротиповете са независими от пола или възрастта и остават стабилни през годините. Чрез дългосрочна промяна в хранителния режим и приемането на пребиотици, те могат да бъдат повлияни и да окажат положително въздействие върху хранителните и здравословните нужди на човека.
Но онова, което наистина интересува лекарите и пациентите, са метаболичните функции, които извършват определени представители на чревната микрофлора, как тяхното съотношение може да окаже по-скоро благоприятно или вредно за червата и здравето на човека въздействие.
Поради това количественото анализиране на така наречените „функционални групи“ е много по-полезно.
2. Оценка на чревното разнообразие
По-важно от отделните видове или типове бактерии е взаимодействието на бактериите, присъстващи в микробиома. Многобройните задачи на червената флора изискват подходящо разнообразие. Чревното разнообразие при хората може да варира значително.
В микробиома на здравите хора се откриват от 300 до 500 вида бактерии, докато при болните често има много по-малко. Причините за намалено разнообразие са множествени. Те включват повтарящи се антибиотични терапии, инфекции, напреднала възраст, небалансирана диета, тютюнопушене и други външни фактори.
Какво показват съпоставките между изследване разнообразието на чревния микробиом и появата на различни заболявания?
Намаленото разнообразие на микробиота се съпътства от множество заболявания и предположително насърчава проявата на заболяването. В резултат на намаленото разнообразие, червеният микробиом вече не осигурява достатъчна защита срещу ендогенни инфекции.
При пациенти, страдащи от хронично възпалително чернодробно заболяване (ХВЧЗ), намаленото разнообразие насърчава повторното появяване и хроничността на заболяването. Има налични данни от изследвания и за синдрома на раздразнителното черво, при който проявата се насърчава от намаленото разнообразие
3. Количествено съотношение между основни групи бактерии
3.1 Съотношението между Firmicutes и Bacteroidetes
Хората, страдащи от синдром на раздразненото дебело черво, както и тези със затлъстяване често показват висок дял на Firmicutes. Затлъстяването увеличава риска от заболявания като диабет, сърдечно-съдови заболявания и рак. То влияе на продължителността на живота и качеството на живота.
Firmicutes са способни да ферментират сложни, неразградими въглехидрати и да произвеждат късоверижни мастни киселини (SCFA), които се абсорбират през чернодробната мукоза и служат като допълнителен източник на енергия за организма. Късоверижните мастни киселини спомагат за здравето на червата и целостта на чревната бариера.
Bacteroidetes не са способни да метаболизират сложни въглехидрати. Ако Firmicutes доминират в микробиома пред Bacteroidetes, говорим за увеличено съотношение между Firmicutes над Bacteroidetes, което може да насърчи натрупването на тегло.
При хора, страдащи от чревния възпаления, като синдром на раздразненото дебело черво, дисбалансът между Firmicutes и Bacteroidetes често се съпътстват симптоми като метеоризъм, образуване на газове и подуване на червата.
3.2 Съотношение между Prevotella и Bacteroides
Prevotella и Bacteroides са двата най-преобладаващи рода бактерии в червата. Техният дял в микробиома е основата за класификацията в enterotype 1 (Bacteroides) и enterotype 2 (Prevotella). Освен това, съотношението между Prevotella и Bacteroides е свързано с развитието на метаболитни заболявания и промени в теглото.
4. Честотна скала на най-важните филуми от бактерии
Дебелото черво е населено от бактерии, които достигат обща плътност от около 10^11 – 10^12 бактериални клетки/мл съдържание на колона. Тази плътна общност от бактерии се състои главно от три или четири големи филуми на бактерии: Bacteroidetes, Firmicutes, Actinobacteria и Proteobacteria. Други филуми (Verrucomicrobia, Fusobacteria) имат по-малък дял.
В повечето случаи 30 – 60% от микробиотата са Bacteroidetes. Firmicutes имат същия дял и главно се състоят от семействата Lachnospiraceae и Ruminococcaceae. Actinobacteria имат значително по-ниско количество бактерии. Главно Bifidobacteria съставят филума Actinobacteria. В микробиома на здрави хора, Proteobacteria имат дял от 1,5 – 5%, но този дял може да се увеличи значително след
5. Определяне количеството на бактериите, формиращи вторични жлъчни киселини
В червата жлъчните киселини се разграждат от част от бактериите, а резултатните свободни жлъчни киселини се преобразуват главно във вторични жлъчни киселини от клостридии и еубактерии.
Жлъчните киселини влияят върху слизестата имунна система, а също така и регулират глюкозния и мастния метаболизъм.
Намаляването на бактериите, които метаболизират жлъчните киселини, не влияе само на метаболизма на жлъчните киселини, но и на баланса на глюкозата и холестерола, имунната система и няколко други аспекта от здравето на човека.
6. Определяне броя на метаболитните бактерии Триметиламин
ТМАО е ключова молекула в патогенезата на сърдечносъдовите заболявания. Тя влияе върху метаболизма на холестерола и жлъчните киселини и подпомага възпалителните процеси в стените на кръвоносните съдове.
7. Определяне броя на бактериите, образуващи фенол
Фенолите или веществата, съдържащи фенол, принадлежат към групата на уремичните токсини и са метаболитни продукти на аминокиселини от бактериите.
8. Определяне количеството на бактериите, имащи отношение при отделянето на амоняк
Амонякът се произвежда чрез разграждане на аминокиселини. Анаеробната флора е също важен производител на амоняк. При дисбиоза амонякът се абсорбира все повече през чревната стена.
Амонякът е цитотоксичен и може да оказва отрицателно влияние както върху нервните клетки, така и върху митохондриалната функция.
9. Определяне количеството на бактериите, които произвеждат хистамин
Хистаминът играе централна роля като вещество-посредник в човешката имунна система и в алергичната реакция.
Причини за повишени нива на хистамин могат да бъдат хранителна алергия, псевдоалергия или хроничен стрес, които довеждат до повишена проницаемост на мукозата чрез дегранулация на мастните клетки.
10. Escherichia coli, ентерококи и мукозна имунна система
Промените в микробиома под определени обстоятелства могат да дадат и заключения за активността на мукозната имунна система (МИС).
11. Формиране на муцин и мукозна бариера
Муцинът защитава епителиалните клетки. Ако слоят от муцин е повреден или се образува недостатъчно количество муцин, патогени или алергени могат да влязат в пряк контакт с мукозата и да предизвикат чревни възпалителни процеси. Формирането на муцин и мукозната бариера са тясно свързани.
Бактерии като A. muciniphila имат значителна роля за поддържането на слоя от муцин. Те излъчват посреднически вещества, които стимулират чревните клетки да образуват муцин.
Изброяването на горните основни показатели е неизчерпателно! Анализа включва и други чревни показатели.
Как се взима пробата за изследването?
Анализира се биологична проба от фецес, като при заявяване на изследването ние ще ви предоставим специален „комплект“ с подробна информация за начина на вземане на пробата, както и контейнери за съхранение на самата проба.
Има ли подготовка преди самото изследване?
Препоръчително е 2 седмици преди вземане на пробата да не се приемат антибиотици и пробиотиции, тъй като могат да повлияят на резултатите от изследването.
Кога излизат резултатите от изследването?
Изследването се изпраща на лаборатория партньор в Германия, която предоставя резултатите в рамките на 20 работни дни.
Получавате резултатите на английски език, като е възможно осигуряването на превод срещу допълнително заплащане. Резултатите включват и специфични препоръки, на база на установения микробиом.
В заключение
Изследванията на чревния микробиом предоставят ценни научни доказателства за връзката между състава на микроорганизмите в червата и нашето здраве. Разбирането на тази връзка може да има дълбоко влияние върху превенцията и лечението на различни заболявания.
Новите изследвания подчертават важността на поддържането на разнообразен и балансиран чревен микробиом чрез правилна храна, здравословен начин на живот и подходящи пробиотици.