Неочаквани последици: косопад след Ковид
От опасен вирус, който държи в страх цялото човечество, постепенно коронавирусът се превърна в обикновено заболяване. Но отраженията след него все още се проучват, а на пациентите им отнема дълго време да възстановят нормалния си начин на живот. Една неочаквана последица от заболяването с Ковид е косопадът. Над 20% от всички хора, преболедували вирусната инфекция, независимо дали мъже или жени, се сблъскват с този проблем. При това тежестта на инфекцията няма значение, т.е. косопадът може да настъпи дори след безсимптомно прекаран Ковид.
В следващите редове ще разгледаме каква е връзката между коронавируса и загубата на коса, кога настъпва този “ефект”, как да го диагностицираме и как да се справим с проблема. Ще Ви запознаем с най-ефективните методи на лечение. Също така ще поговорим дали масажът и лечебните шампоани могат да се справят с проблема.
Какви са причините за косопад след Ковид?
Привидно коронавирусът поразява кръвта и имунната система, знаем че се отразява негативно на белите дробове и сърцето. Как тогава стига до косата и води до нейното окапване? Откриваме връзка между вируса и косата по няколко преки и косвени направления:
Кога косата започва да пада?
Растежът на косата е цикличен процес. Той се състои от три фази, последователно заменящи се една друга:
- растеж (анаген) – продължава няколко години;
- развитие (катаген) – продължава няколко дни;
- загуба и рестарт на цикъла (телоген) – трае няколко месеца.
Обикновено човек губи средно от 50 до 100 косъма на ден. Но на тяхно място се появяват приблизително същия брой нови и така тази промяна остава незабелязана.
След тежко заболяване загубата на коса става ясно забележима, тъй като за ден падат повече косми, а на тяхно място не се появяват нови.
Косопадът настъпва 2-3 месеца след заболяването с коронавирус.
При заболяване с Ковид настъпват недостиг на микроелементи и обща интоксикация на тялото. Приемът на хормонални лекарства води до ендокринен дисбаланс. Всички тези фактори прекъсват преждевременно фазата на активен растеж на косата. Забавеният кръвен поток и ограничените количества кислород и хранителни вещества не стигат навреме до растящите фоликули и това забавя възстановяването на косата.
Как да се справим с проблема: диагностика, грижа и лечение на косопад?
Хубаво би било да има лесен начин да справяне с косопада – да втрием яйчен жълтък или чесън в корените на косата си и след 20 минути с тази “маска” тя да стане гъста и лъскава. Обаче причините за падането на косата се крият вътре в тялото – има недостиг на хормони, витамини, микроелементи. Народните методи помагат до известна степен, защото стимулират кръвообращението на скалпа, но няма как да компенсират липсващи елементи и решат проблема дългосрочно.
Същото се отнася и за шампоаните или ампулите против косопад. Те съдържат много питателни вещества, подобряват външния вид на кичурите, но няма как да проникнат дълбоко под епидермиса.
Как да разберем каква е причината за косопада – диагностика
Дерматолозите са онези специалисти, които трябва да потърсим при проблем с косата. Също така можем да срещнем понятието “трихология” – това е науката, която изследва проблемите на косата. Специалистът ще назначи различни изследвания, чрез които да установи коя от фазите на растеж е нарушена и какво е довело до патологията. Тази информация ще му помогне да вземе решение как да отстрани проблема. Методите за диагностика включват дерматоскопия, фототрихограма, трихоскопия и други.
Освен това лекарят предписва стандартни лабораторни изследвания, които включват:
- Кръвна картина – общ и биохимичен анализ. ПКК помага да се определи нивото на хемоглобин и да се идентифицират други симптоми на анемия. Ако нивата на желязо са ниски, тогава загубата на коса след коронавирус се увеличава. Това е от особено значение при жените, тъй като самият менструален цикъл води до спад на желязото. Биохимичният кръвен анализ отразява състоянието на черния дроб и бъбреците, скоростта на метаболизма.
- Нивата на витамини и микроелементи. Тези анализи се препоръчват след всяко преболедуване с Ковид. Правилно подбраният витаминен комплекс ще помогне за по-бързото възстановяване. Особено важен е витамин D, който играе ролята на регулатор на калциево-фосфорната обмяна. Необходим е за растежа на косата и за укрепване на имунната система. От микроелементите ключова роля играят цинкът, селенът и калцият.
- Определяне на нивото на хормоните на щитовидната жлеза. Поради намаляване на нивото на тироидстимулиращия хормон и влошаване на функционирането на този орган, често се появява косопад при жените. При недостатъчното производство на TSH всички метаболитни процеси страдат.
Понякога, в допълнение към анализа на хормоните, се прави и ултразвук на щитовидната жлеза за оценка на нейното състояние.
Пакетът “Профил при косопад”, който предлага лаборатория “Тошкина” включва всички тези ключови изследвания. В рамките само на 3 работни дни ще имате подробен анализ на:
- Нивата на Витамин B12 и B9 (фолиева киселина)
- Цинк (Zn)
- Желязо и ЖСК фракции (Fe and TIBC)
- Феритин
- Пълна кръвна картина с 22 показателя
- Трансферинова сатурация
- Тироидстимулиращ хормон (TSH)
Как се лекува косопад?
Клиничната практика доказва, че телогенният косопад след коронавирус изчезва от само себе си след 6-9 месеца. Ако процесът е твърде интензивен, по-добре е да се консултирате с лекар, да се подложите на лечение и да вземете превантивни мерки.
Необходима е консултация с лекар, тъй като забавянето на метаболитните процеси, липсата на витамини и хормоналният дисбаланс могат да доведат до по-сериозни усложнения.
Лечебните методи за справяне с косопада включват таблетни терапии, лазерни и иглени процедури. Понякога дерматолозите назначават два или повече метода, няколко курса на лечение и редуване на процедурите.
Интересни са мезотерапията и плазмотерапията, които спадат към иглените терапии. Близо до космените фоликули се инжектират растежни фактори (витамини, микроелементи, аминокиселини и други) в по-дълбоките слоеве на кожата. Благодарение на това възстановяването е по-бързо.
Плазмотерапията дава добри резултати. Използва се плазма, получена от собствената кръв на пациента. Течността е богата на тромбоцити, а те от своя страна на растежни фактори. Този метод не предизвиква отхвърляне от тялото и позволява възстановяване на скалпа в много тежки случаи.
За тези процедури препоръчваме да се доверите на естетичен център “Виталайз” в Бургас. 10 години партньор на лаборатория “Тошкина” там за Вас ще се погрижат професионалисти като д-р Бистра Тошкина и д-р Васил Стоянов.
Помага ли масажът при косопад?
Категорично масажите на скалпа са полезна процедура, но обръщаме внимание, че тя не е лечебна. Масажът помага за подобряване на кръвообращението, но не може да се “пребори” с косопада. Процедурата е ефективна само ако се комбинира с други мерки – лечение, диета и прием на мултивитамини. Масажът може да бъде мануален или да се използват импулсни масажори. Процедурата е приятна, отнема около 10 минути, през които можете да се отпуснете и да си отпочинете.
Как да се грижим за здравето на косата си?
Борбата с косопада може да бъде по-ефективна с правилно хранене. Голяма част от недостига на витамини и микроелементи може да се набави чрез храната. Проверете дали менюто Ви включва протеини, фибри, мастни киселини.
- Яйцата, месото, бобът осигуряват на тялото протеини. Мастни киселини има в ядките, авокадото.
- Необходимите витамини се намират и в горски плодове (касис, ягоди), плодове, зеленчуци и билки (например магданоз).
- Препоръчително е да изключите захарта, мазните и пушени храни, алкохол.
- Рибеното масло и млечните продукти, зелето съдържат необходимия витамин А. Той е отговорен за еластичността и устойчивостта на косата.
- Витамин B подобрява състоянието на кожата и косата. Съдържа се във фъстъци, риба.
- За имунитета отговаря витамин С. Съдържа се в цитрусовите плодове.
Допълване на недостига с мултивитамини
За растеж на косата са необходими магнезий, селен, цинк, витамини D и група В. Последните имат общ укрепващ ефект, поддържат правилната функция на нервната система, което Ви позволява да се справите с ефектите на стреса. Мултивитамините се предписват в курс с продължителност 3-4 месеца.
Мултивитаминните комплекси се приемат стриктно в доза, предписана от лекар, тъй като излишъкът от такива вещества може да бъде не по-малко опасен от техния дефицит.