Това изследване може да върне цикъла, теглото и кожата в норма
Само една кръвна проба може да посочи каква е причината за липсващ или нередовен цикъл. Благодарение на подробен анализ, можем да определим какъв е хормоналният баланс в организма и да се предприеме адекватно лечение.
Около 11% от младите жени се оплакват от нередовна или изобщо липсваща на менструация. Шеговитите подмятания: “Сигурно си бременна”, обаче не им помагат. Вместо редовен и предвидим цикъл, те може няколко месеца изобщо да нямат менструация и тя да ги изненада неочаквано като ги постави в неудобна ситуация. Като допълнение, може да настъпи рязка промяна в теглото, кожата им да се обсипе с акне или да се оплакват, че им е горещо или студено. Някои жени споделят, че ги измъчва повръщане, след което се чувстват толкова изтощени, че им е трудно да се изправят.
Започва се търсене на “най-сигурния” тест за бременност. Един, втори, трети… всички са отрицателни. Тогава се търси помощ от специалист – гинеколог, ендокринолог, изследвания.
Това състояние се нарича аменорея. Когато сме сигурни, че причината не е физиологична (бременност или менопауза) или анатомична (вродени изменения в репродуктивните органи, състояние след аборт или операция на матката и яйчниците), се пристъпва към анализ на хормоналните и генетични особености.
В лаборатория “Тошкина” разработихме специален пакет в помощ на тези жени. Изследваме 7 хормона, които са в основата на женското здраве и благосъстояние. Само от една кръвна проба, можем да установим дали хормоналният баланс е нарушен. Благодарение на тази информация, специалистът определя незабавно лечение.
Кои са тези топ 7 хормона и как ни помагат?
- Лутеинизиращ хормон (LH)
Лутеинизиращият хормон стимулира секрецията на полови хормони (естроген и прогестерон) както в женския, така и в мъжкия организъм. При дамите този хормон действа върху мембраната на яйчниците и жълтото тяло, стимулира овулацията и активира синтеза на естроген и прогестерон в клетките на яйчниците. Анализът на неговите нива служи за оценка на функционалното състояние на репродуктивната система.
- Фоликулостимулиращ хормон (FSH)
При жените FSH стимулира узряването на фоликулите, подготвя ги за лутеинизиращия хормон и помага за освобождаването на естроген. Менструалният цикъл се състои от фоликуларна и лутеална фаза. Първата фаза на цикъла протича под въздействието на FSH: фоликулът се увеличава и произвежда естрадиол като провокира овулацията. След това идва лутеалната фаза, по време на която FSH стимулира производството на прогестерон.
- Прогестерон (Progesterone)
Прогестеронът е стероиден хормон, чиято основна функция е да подготви тялото на жената за бременност. Всеки месец естрогенът кара вътрешната стена на матката (ендометриума) да се удебелява, докато лутеинизиращият хормон освобождава яйцеклетка в един от яйчниците. На мястото на освободената яйцеклетка се образува т. нар. жълто тяло, което произвежда прогестерон. Прогестеронът помага да се спре растежа на ендометриума и подготвя матката за евентуално прикрепване на оплодена яйцеклетка.
Ако не настъпи оплождане, жълтото тяло изчезва, нивата на прогестерона спадат и започва менструално кървене. Ако оплодената яйцеклетка се прикрепи към стената на матката, жълтото тяло продължава да произвежда прогестерон. След няколко седмици плацентата поема функцията на жълтото тяло по синтеза на прогестерон.
- Общ Тестостерон (Total Testosterone)
Знаем, че тестостеронът е основният андрогенен хормон, чието ниво в кръвта на мъжете е много по-високо от това на жените. Но неговата роля в женския организъм също не е маловажна – хормонът се образува по време на синтеза на стероиди в клетките на вътрешната обвивка на фоликула на яйчниците и надбъбречната кора. Контролът на производството на тестостерон се осъществява с участието на LH. Анализът за тестостерон е част от изследването за менструални нарушения, аменорея и безплодие при жените. Изследването се предписва за откриване на тумори на яйчниците, хирзутизъм.
- Свободен Тестостерон (Free Testosterone)
Най-големият дял от циркулиращия в кръвта тестостерон е свързан с SHBG (глобулин, свързващ половите хормони), по-малка част с албумин и съвсем малко количество тестостерон остава в свободна форма. Изследването за съдържание на свободен тестостерон е допълнителен тест за определяне на нивото на общия тестостерон в случаи, свързани с възможна патологична промяна в концентрацията на глобулин, който от своя страна участва в свързването на половите хормони.
- Тиреоид стимулиращ хормон (TSH)
Тиреоид стимулиращият хормон (TSH) е основният регулатор на функцията на щитовидната жлеза. Основната му задача е да поддържа постоянна концентрация на тиреоидни хормони. Хормоните на щитовидната жлеза са основните регулатори на потреблението на енергия в организма и поддържането на тяхната концентрация на необходимите граници е изключително важно за нормалното функциониране на почти всички органи и системи.
- Пролактин (Prolactin)
Пролактинът е един от хормоните, секретирани от хипофизната жлеза. Тази жлеза контролира метаболизма, както и процесите на растеж и развитие на тялото. Една от функциите на хормона е да контролира секрецията на фоликулостимулиращия хормон и прогестерон, осигурявайки нормален менструален цикъл. Нередовна менструация, липса на менструация в продължение на 6 или повече месеца, повишено менструално кървене (по отношение в броя на дните и/или обема на загубената кръв), липса на узряване на яйцеклетката, са явни показатели, че трябва да се обърне внимание на този хормон.
Ще получите резултати още същия ден. Не се измъчвайте повече и открийте каква е причината за нередовния ви цикъл. Поръчайте пакета “Менопауза и аменорея” през сайта на лаборатория Тошкина и спестете 16 лева от редовната цена на изследванията.